28 lipca 2009 (wtorek), godz. 17:00

Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na wyjątkowe spotkanie poświęcone książce "Rysiek z Kedywu. Niezwykłe losy Stanisława Aronsona" z udziałem Stanisława Aronsona i Patrycji Bukalskiej.

Środa, 29 lipca, godz.17.00

Muzeum Powstania Warszawskiego,

ul. Grzybowska 79, wejście od ul. Przyokopowej

Warszawa

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 

 

O książce:

 

Życiowe przypadki Ryśka – Stanisława Aronsona ­– są tak niezwykłe, że zdają się niemal niemożliwe. Przeżył getto, bohatersko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem zarówno armii Andersa, jak i Izraelskich Sił Obronnych. Te unikalne doświadczenia sprawiają, że widzimy w nim autorytet. Jeśli chce się poznać skomplikowaną prawdę o polsko-żydowskiej historii, to nie można pominąć tej książki. 

Norman Davies

     Rysiek jest w Warszawie. Musisz się z nim spotkać. Jest w hotelu Bristol… Danuta przez telefon zdradzała podekscytowanie, a sprawa wydawała się pilna. Kim jednak był Rysiek? I dlaczego mam się z nim spotkać? ­ tymi słowami zaczyna swoją książkę Patrycja Bukalska. Kilka słów usłyszanych w słuchawce telefonu sprawiło, że poznała Stanisława Aronsona – Ryśka. Postać, która wymyka się wszelkim stereotypom.


Historia targała nim na wszystkie strony. Dzieciństwo spędził w Łodzi, sowiecką okupację we Lwowie. Uciekł z pociągu jadącego do Treblinki, by walczyć w elitarnym bojowym oddziale Armii Krajowej. Polskę opuszczał w obawie przed prześladowaniami NKWD. Dziś, w wolnej Polsce, poszukuje utraconej ojczyny i dba o pamięć o towarzyszach broni.


Zderzenie soczystej narracji autorki i trzeźwego głosu samego bohatera sprawia, że otrzymujemy niepowtarzalną szansę poznania Ryśka. A czy możliwa jest większa przygoda niż spotkanie z kimś, kto mówi o sobie: Naprawdę nie wiem, kim jestem, za każdym razem zdaje mi się, że jestem kimś innym?

 

O Autorze:

 

            Losami Stanisława Aronsona historia targała na wszystkie strony. Dzieciństwo spędził w Łodzi, sowiecką okupację we Lwowie. Uwięziono go w warszawskim getcie. Uciekł z pociągu jadącego do Treblinki by walczyć w bojowym oddziale Armii Krajowej i powstaniu warszawskim. Polskę opuszczał w obawie przed NKWD. Służył najpierw w armii Andersa, a potem we wszystkich wojnach Izraela. W wolnej Polsce poszukuje utraconej przeszłości. Żołnierz Kedywu – Rysiek (tak brzmiał jego konspiracyjny pseudonim) brał udział w wielu niezwykłych wydarzeniach.

            To jednak nie wydarzenia decydują o wyjątkowości losów bohatera tej książki. Najważniejsi są w nich ludzie. Rodzina, ta którą stracił i ta którą odnalazł w Izraelu. Przyjaciele z przed wojny. Towarzysze broni u boku których przelewał krew za obie swoje ojczyzny Polskę i Izrael. I przede wszystkim sam Rysiek. Po prostu trzeba go poznać!

            Można to zrobić jednym tchem – czytając pasjonującą książkę Patrycji Bukalskiej.


ostatnia zmiana: 2009-07-28
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności