07 sierpnia 2008 (czwartek)
Nie daj się smutkowi : Rozdział VIII
KrzysztOff Skain May – syn warszawskiego bikiniarza, przez wiele lat nie chciał wiedzieć o tym fakcie, ale krew i geny jednak dały znać o sobie. Malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta „użytkowy”, ostatnio MC... – generalnie prawdziwy, totalny artysta, choć konsekwentnie offowy.
Nie może odnaleźć się w dzisiejszych czasach i dlatego antydatuje swoje prace. W latach 80. i 90. cofał się o 1000 lat. Dziś chciałby żyć w 207 roku naszej ery.
Debiutował w 1975 roku w Starej Prochowni w Wa-wie. W latach 80. wchłonęła go rewolucja muzyczna, a przede wszystkim tzw. alternatywa (jak w imieniu). Już w 1979 r. pisze teksty dla grupy TNT. Potem kolaboruje z muzykami z Katarynek XX wieku, z Kontrolą, White Intelectualiste, Kosmetykami Mrs Pinki, Wańką Wstańką & The Ludojades, Balcan Electrique, Zaczarowanym Ołówkiem, Dziećmi w Szoku. Często był w tej współpracy wręcz członkiem zespołu, budował scenografie koncertów, realizował performance i happeningi w trakcie grania, podczas których palił, darł lub inaczej niszczył dekoracje, malował na żywo. Budował „oficjalne” scenografie dużych imprez rozkowych jak Jesień Mokotowska, Poza Kontrolą, Rock Front, Zadyma. No i oczywiście pierwsze Jarociny, których był nieodłączną, kolorową postacią. W Jarocinie występował jako malarz, muzyk, scenograf. Ilustrował jarocińskie publikacje.
W latach 1987-1989 robił scenografie do programu muzycznego Telewizji Polskiej – „Non Stop Kolor”. Cały czas projektuje okładki płyt, kaset, plakaty, ilustruje książki, programy i inne wydawnictwa. Ilustrował i redagował graficznie kultowe, choć „środowiskowe” czasopisma „Non Stop”, „Mać Pariadka”, „Mała Ulicznica”, „Ulica Wszystkich Świętych”, „Czarny Krzyż”, „A-Tak”, „”Alter”, „Alter Ego”, „Leń”, „Rozbrat”, „B 1”, ale także „Mój Świat”, „Na Przełaj”, „Sztandar Młodych”, „Przegląd”, przez 10 lat „Kalendarz Szalonego Małolata” (1983-2002). Bardzo chętnie współpracuje z teatrami. W 1986 r. zrobił swój pierwszy plakat teatralny do sztuki „Która godzina?” Z. Wojciechowskiego w Teatrze Dramatycznym w Wa-wie. Tak rozpoczął współpracę z teatrami „obsługując” - w różnej postaci - ponad 30 spektakli.
Krzysztof Skain May ma też swoje „komercyjne” oblicze. Dla amerykańskiej spółki „Kids Play” zaaranżował, projektował, wybudował i okrasił malowidłami centra zabaw dla dzieci w Warszawie i Gdańsku. Wykonuje na zamówienie malarstwo ścienne, aranżacje przestrzenne, aranże wnętrz, obrazy, grafiki, loga itd. W ten sposób nie tyle zarabia na życie, ale i upiększa nasz świat przez dekoracje ośrodków relaksu i rozrywki, klubów, restauracji, sklepów, przedszkoli, basenów, wnętrz mieszkalnych, mieszkań prywatnych.
Cały czas maluje obrazy na płótnie i na papierze. Bardzo często wystawia w Polsce i na świecie. Na świecie wystawiał w Czechach, Finlandii, Francji, Grenlandii, Hiszpanii, Holandii, Chorwacji, Niemczech, Serbii, Szwajcarii. Poprzez swój Mail-Art jest obecny na całym świecie. W Szczecinie wystawiał ostatnio w Teatrze „Kana” i w Książnicy Pomorskiej. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Ludwiga i Kariny Zimerer, Franco Spinosi w Szwajcarii, A.W. Erdle w Niemczech, Wandy Gasperowicz we Włoszech i wielu pomniejszych zbiorach.
Co jasne, musiał wystąpić w „Alter Ego”. Jego „czarne malarstwo” pochodzi z lat 90. XX wieku. Było reakcją na społeczne i polityczne zło rzeczywistości. Kontynuował je z przekonaniem do czasu, aż zorientował się, że na pewien sposób wzmacnia „czarną magię” świata polityki. Od tego przełomu przemianował się z Kaina na Skaina, zaczął malować bardziej kolorowo i pogodnie, zmienił słuchaną muzykę na ska i reggae, a przede wszystkim opowiedział się po stronie „białej magii”. Ale jednak pozostaje tym samym offowcem, anarchizującym punkiem i rude boyem, jakże blisko od ojca bikiniarza...
15 lipca - 7 sierpnia 2008
Galeria ZOYA
ul.Kopernika 32 m. 8
ostatnia zmiana: 2008-07-21