Od 17 marca na pl. Konstytucji 4, w budynku InfoQltura, oglądać będzie moża wystawę rycin o tematyce żydowskiej, objętą patronatem Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wystawę przygotowały Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa Żyd Nie-malowany II, przy udziale środków Urzędu Miasta. To kolejna odsłona unikalnej kolekcji kilkuset drzeworytów sztorcowych, pochodzących głównie z dziewiętnastowiecznych warszawskich czasopism. Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów 40 rocznicy wydarzeń marcowych oraz 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Tematem wystawy są polscy Żydzi – ich życie, obiekty związane z historią, kulturą i cywilizacją żydowską. Większość prac powstała na zamówienie wydawanych ów-cześnie czasopism, takich jak „Kłosy” czy „Tygodnik Ilustrowany”. Drzeworyty służyły jako ilustracja reporterska, samodzielna informacja czy też rysunek satyryczny.
Bardzo zależało nam, aby ze względu na przypadające w tym roku okrągłe rocznice – wydarzeń marco-wych i Powstania w Getcie Warszawskim – organi-zowana przez nas wystawa została otwarta w Warszawie właśnie w tym okresie. Mamy nadzieję, że wniesie ona w charakter uroczystości rocznicowych nowy i oryginalny ton. Wspominając te niewątpliwie tragiczne wydarzenia z historii polsko-żydowskiej, warto pamiętać także o pozytywnych kartach wspólnej przeszłości. Sprzyja to dialogowi, tolerancji, poczuciu wspólnoty i pokazuje, że stosunkom polsko-żydowskim nie zawsze towarzyszył strach – mówią Paweł Szapiro i Magda Koralewska, kuratorzy wystawy.
Trzon wystawy stanowią drzeworytnicze wersje rysunków takich sław jak Gierymski, Grottger, obydwaj Kossakowie, Kostrzewski, Matejko, bracia Pillati, Rodakowski, Siemiradzki i inni. Ponadto, w ramach ekspozycji obejrzeć będzie można prace m.in. Elwiro Andriolliego, autora ilustracji do pierwszego wydania Meira Ezofowicza E. Orzeszkowej z 1878 roku.
Pokazowi towarzyszy publikacja drugiego tomu katalogu dokumentującego wystawę. Obie jego części zawierają zarówno prezentowane w ramach ekspozycji prace jak i inne drzeworyty, które z powodów technicznych nie mogły zostać udostępnione zwiedzającym.
Wystawa jest kolejnym wydarzeniem w ramach projektu Żydowskie Twarze, który obejmuje liczne wystawy, wykłady, spotkania i publi-kacje. Patronat nad ekspozycją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasada Izraela.
Drzeworyty można oglądać od 17 marca do 22 kwietnia 2008, w następujących dniach i godzi-nach: poniedziek 10.00 – 20.00, wtorek – piątek: 8.00 – 20.00, sobota – niedziela: 10.00 – 16.00, z wyjątkiem 22, 23, 24 marca.
Więcej informacji na:
www.zydowskietwarze.pl i www.beit.org.pl