Zapraszamy na wystawę – zderzenie z cyklu “Dotyk Oka – spotkania między ruchem a bezruchem” w Galerii Stara ProchOFFnia. Założeniem cyklu jest ukazywanie miejsc stycznych między Teatrem a różnymi dziedzinami sztuki, prezentowanie dokonań artystów związanych i działających na obrzeżach teatru.
Projekt Zavři se do penálu (w tłumaczeniu dowolnym: „zamknij się do trumny“) powstał w ramach współpracy czwórki studentów Wydziału Scenografii Alternatywnej i Lalkowej KALD Akademii Múzických Umění w Pradze.
Po fazie niezbędnych osobistych rozważań oraz lekturze przypadkowo znalezionego w „Tanich książkach“ niezbędnika Ozdabiamy groby Miroslave Jandovské, powstał performens. Jedna z autorek zamknęła się w lodówce, druga: utopiła w wannie, trzecia poszukiwała „piórnika“ w kostiumie wielkiego długopisu. David symbolicznie schował się za kratą i jadł ze słoików korniszony. Następnie, cudem ocalona czwórka scenografów, straszyła widzów w starej fabryce Trafacka czy podczas Międzynarodowego Festiwalu Praque Quadriennale na studenckim Scenofest Stage. W międzyczasie widziano podejrzane indywidua przechadzające się na przedmieściach Pragi w towarzystwie lodówki, wanny oraz Koreanki z kamerą…
Wystawa jest martwą prezentacją procesu i nieuniknionym w życiu końcem. Końcem projektu.
Autorzy: Zorka Velková, Petra Mladková, David Šlajs, Redjuice Memory Slicer
Obrazy: Martin Šarovec
Dzięki wsparciu: Akademii Múzických Umění w Pradze, DAMUZy, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej
Ty już się nas nie boisz...
Fotografie Tomasza Taracha i Piotra Matysiaka
Prezentowane fotografie są wynikiem czasu spędzonego na Warsztatach Terapii Zajęciowej Osób Niepełnosprawnych w Górkach. Przez jeden kwietniowy tydzień 2007 roku mieliśmy możliwość obserwować pracę ludzi niepełnosprawnych podczas szeregu warsztatów w pracowniach: ceramicznej, plastycznej, wikliny, życia codziennego, ogrodniczej, rękodzieła oraz w trakcie terapii: dogoterapii, śmiechoterapii i innych.
Prace ukazują codzienną radość wspólnego tworzenia tych, którzy na pierwszy rzut oka mogą wydawać się inni. Jednak wrażliwość, ciepło i umiłowanie życia sprawia, że ich świat potrafi być piękniejszy od naszej codzienności.
Fotografie: Tomasz Taracha i Piotr Matysiak
Dzięki wsparciu: Lokalnej Fundacjii Filantropijnej
06 sierpnia – 15 września 2007r.
w godz.: 15:15 – 19:15
WSTĘP WOLNY
Zdjecie: Tomasz Taracha i Piotr Matysiak