Archiwum
04 maja 2008 (niedziela)
Tomasz Budzyński ur. 1963, jest absolwentem warszawskiego Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, które ukończył w roku 2007.
26 kwietnia 2008 (sobota)
Koncentryczne okręgi o różnokolorowych odcinkach, zazębianie się barw, świetlistość, wrażenie wirowania i kalejdoskopowa zmienność – geometryczne kompozycje Małgorzaty Jastrzębskiej wyrastają z doświadczeń wielkich abstrakcjonistów XX wieku – Roberta i Soni Delaunay, Francisa Picabii, Frantiska Kupki.
22 kwietnia 2008 (wtorek)
Od 17 marca na pl. Konstytucji 4, w budynku InfoQltura, oglądać będzie moża wystawę rycin o tematyce żydowskiej, objętą patronatem Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wystawę przygotowały Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa Żyd Nie-malowany II, przy udziale środków Urzędu Miasta. To kolejna odsłona unikalnej kolekcji kilkuset drzeworytów sztorcowych, pochodzących głównie z dziewiętnastowiecznych warszawskich czasopism. Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów 40 rocznicy wydarzeń marcowych oraz 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
06 kwietnia 2008 (niedziela)
Prezentowane na wystawie rzeźby odzwierciedlają nie tylko zmagania i trud sportowców, ale ukazują także fenomen kibiców, bez których nie istnieją wielkie wydarzenia sportowe. Wystawę wzbogacają rysunki będące uzupełnieniem i komentarzem artystów do prac rzeźbiarskich. Wystawa będzie czynna od 7 lutego do 6 kwietnia 2008.
31 marca 2008 (poniedziałek)
Szeroka retrospektywa twórczości Waleriana Borowczyka – polskiego artysty, którego prace, ze względu na jego działalność na emigracji i ówczesną sytuację polityczną Polski, pozostawały poza zasięgiem szerszej, rodzimej publiczności.
30 marca 2008 (niedziela)
Związek Polskich Fotografów Przyrody jest organizacją typu non-profit zrzeszającą ponad 450 członków w 12 okręgach. Organizuje spotkania, pokazy, wystawy, plenery, konkursy otwarte i zamknięte, w tym także doroczny konkurs na Fotografa Roku ZPFP. W ciągu 13 lat działalności nasze stowarzyszenie zdobyło liczne doświadczenia, między innymi przy organizacji siedmiu festiwali fotografii przyrodniczej, w tym dwóch międzynarodowych.
28 marca 2008 (piątek)
„Wystawa jest rodzajem podsumowania ostatnich 4 lat pracy twórczej i zarazem syntezą
stylu, który ostatecznie wyklarowałam podczas poszukiwań twórczych.
W domu mojej babci wisiał portret ślubny dziadków – typowe ślubne monidło powojennych czasów. Patrzyłam na nie i frapowało mnie swoją naiwnością i szczerością wyrazu. Takie portrety miłości bez zadęcia, naiwne i ufne, były kiedyś w każdym domu. Rodzinne skarby.
15 marca 2008 (sobota)
Na wystawie prezentowane będą prace artysty z Kolumbii Santiago Betancur Zuluaga. Artysta ten fotografuje bańki mydlane, choć brzmi to niezbyt poważnie, ale naprawdę wywiera niezapomniane wrażenie.
29 lutego 2008 (piątek)
„Poniedziałek/Ja. Wtorek/Ja. Środa/Ja. Czwartek/Ja. Piątek/Józefa Radzymińska...” Zapisek Gombrowicza dobrze oddaje ideę nowej wystawy prezentowanej w Galerii appendix2 – żywioł ludzkich interakcji i ich szczególny przypadek – spotkanie artysty z artystą. Od 20 grudnia w Galerii appendix2 ARTYŚCI POLECAJĄ SIĘ NAWZAJEM.
11 lutego 2008 (poniedziałek)
Lato, Barcelona i zapach Montany. Piękne okoliczności. W takich właśnie odbył się DIFUSOR – International Stencil Meeting. Ta fantastyczna, kilkudniowa impreza skupiła wokół siebie prawie setkę szabloniarzy z Europy i Świata.
26 stycznia 2008 (sobota)
Sztuka Jolanty Wagner jest równocześnie archetypowa i nowoczesna. Pierwotne jest w niej monotonne kobiece tkanie rysunków – pajęczych sieci, mechaniczne z pozoru zapisywanie zdarzeń, myśli i przedmiotów, w czytelnych porządkach i układach.
20 stycznia 2008 (niedziela)
Projekt Joanny Malinowskiej „20 spojrzeń" jest alternatywną witryną świąteczną, paradoksalnym eksperymentem etnograficznym. Wsłuchując się wielokrotnie w utwór Oliviera Messiaena „20 spojrzeń na Dzieciątko Jezus", Malinowska postanowiła skonfrontować tradycję z dwudziestowiecznym modernizmem.
21 grudnia 2007 (piątek)
Monografia zatytułowana „Bosniacy” jest ostatnim dziełem Paul’a Lowe. Stanowi ona fotograficzny dokument sytuacji na terenie Bosni podczas trwającego 4 lata konfliktu oraz tuz po nim.
16 grudnia 2007 (niedziela)
16 października w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego odbędzie się wernisaż wystawy „Dni Koloru” – prezentacji nowych technologii w oświetleniu, przedstawiającej świat przedmiotów „przemawiających” kolorem.
05 grudnia 2007 (środa)
We wtorek 20 listopada 2007 r. o godz. 18.00 w siedzibie Czeskiego Centrum w Warszawie odbedzie się otwarcie wystawy czarno – białych fotografii „Karta 77“. Wystawę otworzy były opozycjonista Petr Pospíchal.
30 listopada 2007 (piątek)
Wystawa w warszawskiej Galerii Przeciąg na terenie firmy DDB ul. Wybrzeże Gdyńskie 6C fotografii „Z poszeptnika. Freski” Jagny Olejnikowskiej Wernisaż 15 listopada godz. 17. Wystawa od 12 do 30 listopada.
25 listopada 2007 (niedziela)
W Muzeum Plakatu w Wilanowie odbędzie się wystawa „Plakat japoński – dzisiaj”, prezentująca prace pochodzące z prestiżowej kolekcji Dai Nippon Printing Archives of Graphic Design w Tokio.
11 listopada 2007 (niedziela)
Jak żyje się dzisiaj na polsko-niemieckim pograniczu? Czy dla mieszkańców tego regionu granica ciągle jeszcze stanowi otwartą ranę, czy jest już tylko niepotrzebną i sztuczną barierą utrudniającą komunikację?
09 listopada 2007 (piątek)
Elżbieta Andraka – mieszka w Warszawie, zawodowo zajmuje się architekturą, a
w wolnych chwilach fotografią. Absolwentka Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Wystawa „Zauroczenia” jest pierwszą indywidualną prezentacją jej prac.
05 listopada 2007 (poniedziałek)
22 października na Dworcu Centralnym w Warszawie została otwarta niezwykła wystawa fotograficzna, będąca szczególną opowieścią o dyskryminacji, przygotowana przez Departament d/s Kobiet , Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
31 października 2007 (środa)
„To, o czym słyszymy tysiące razy, dobrze jest zobaczyć choćby raz”
18 października 2007 (czwartek)
Wystawa malarstwa prof. Antoniego Fałata, rektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, laureata wielu prestiżowych nagród, artysty cenionego przez krytyków i miłośników sztuki za stworzenie indywidualnej, niepowtarzalnej estetyki oraz przedstawianie w niej osobistej wizji człowieka żyjącego w świecie symboli, metafor i znaków.
14 października 2007 (niedziela)
Jeden z nich musi wiedzieć, o czym ma mówić malarstwo, jakim językiem, komu albo czemu powinno służyć, dlaczego służyć, który świat zmieniać, jakie emocje wyrażać, na kogo zarabiać i komu ubliżać, czy ma sens w czasach kwitnących mediów, czy w ogóle coś ma sens i jaki, jak się ubierać, gdzie jeździć na wakacje, z kim się zadawać, jakiej sluchać muzyki, ile palić papierosów, czy wierzyć w Boga czy w boga, czy szczęście jest osiągalne, czy psy są lepsze od kotów, po co się udzielać, z czym do ludzi, kto mówi prawdę, co robić z wolnym czasem, czy kochać Polskę, co wolno, gdzie leży jaki kraj, dlaczego niedojrzałość jest lepsza od dojrzałości.
05 października 2007 (piątek)
Wystawa prezentuje fotografie 10 artystów fotografików. Wspólnym mianownikiem wszystkich prac jest współistnienie na ich płaszczyźnie obrazu i tekstu. Tekstu będącego podpisem, poezją, opowieścią, czasem zapytaniem.
04 października 2007 (czwartek), godz. 17:00
Wystawa malarstwa prof. Antoniego Fałata, rektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, laureata wielu prestiżowych nagród, artysty cenionego przez krytyków i miłośników sztuki za stworzenie indywidualnej, niepowtarzalnej estetyki oraz przedstawianie w niej osobistej wizji człowieka żyjącego w świecie symboli, metafor i znaków.
16 września 2007 (niedziela)
Przedmioty, pozornie martwe przedmioty. Oglądam je, dotykam ich, rozróżniam, strzepuję kurz, zagłębiam się w nie, uczę się ich na nowo, otwieram swoje serce jeszcze nieśmiało, jeszcze trwożliwie, jakby ze strachem, by czegoś świętego nie naruszyć.
15 września 2007 (sobota)
Zapraszamy na wystawę – zderzenie z cyklu “Dotyk Oka – spotkania między ruchem a bezruchem” w Galerii Stara ProchOFFnia. Założeniem cyklu jest ukazywanie miejsc stycznych między Teatrem a różnymi dziedzinami sztuki, prezentowanie dokonań artystów związanych i działających na obrzeżach teatru.
07 września 2007 (piątek)
Tym razem w centrum, zamiast autora, znalazł się temat łączący pisarzy wielu epok, uprawiających różne gatunki literackie. Wyzwaniu, jakim jest kot, próbowali sprostać tacy pisarze, jak Ch. Baudelaire, G. Appolinaire, J.Brodski, M. Bułhakow, E. A. Poe, T.S. Eliot, K. K. Baczyński, Z. Herbert, W. Szymborska, J. M. Rymkiewicz, T. Konwicki i wielu innych.
31 sierpnia 2007 (piątek)
Na warszawskiej Starówce do końca sierpnia 2007 roku można oglądać wystawę Jerzy Giedroyc – Książę Emigrantów przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu wspólnie z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Partnerami Projektu są: Bank BISE i Instytut Adama Mickiewicza.
Stare Miasto w Warszawie jest nieprzypadkowym miejscem ekspozycji. Przez kilka ostatnich lat swojego życia w Polsce - do września 1939 roku - Jerzy Giedroyc mieszkał na ul. Brzozowej na warszawskiej Starówce.
03 sierpnia 2007 (piątek)
Dominika Naborowska- Studentka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni dyplomowej projektowania plakatu prof. Wasilewskiego. Fotografuje, maluje, rysuje, odbija grafiki, projektuje i tworzy biżuterię, odzież, zajmuje się projektowaniem graficznym.
31 lipca 2007 (wtorek)
Do końca lipca 2007 roku w Galerii Banku BISE w Warszawie (ul. Dubois 5a) można oglądać wystawę "Jerzy Giedroyc i Zagubieni romantycy" przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu. Partnerem Projektu jest Bank BISE .
12 lipca 2007 (czwartek)
Jorn Ake poeta i fotograf; Ukończył studia artystyczne w College of William & Mary w Williamsburg oraz studia literackie w Arizona State University.
08 lipca 2007 (niedziela)
18 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa pokonkursowa Samsung Art Master prezentująca najciekawsze prace młodych artystów – studentów i absolwentów uczelni artystycznych.
01 lipca 2007 (niedziela)
Panasonic prezentuje w Polsce pierwszą na świecie wystawę zdjęć z cyklu „OUR PLACE – The World’s Heritage” wykonanych przez międzynarodowy zespół fotografów z udziałem
polskiego fotografika Wojtka Wieteski .
30 czerwca 2007 (sobota)
Od 02 do 30 czerwca codziennie w godzinach 9-21 w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w sali im. Stefana Kisielewskiego w Warszawie będziemy mogli obejrzeć prezentację prestiżowego konkursu światowej fotografii prasowej.
12 czerwca 2007 (wtorek)
Jan Freiberg ur. 1976 Fotograf i krator. Studiował na Wydziale Sztuki i Projektowania
Uniwersytetu im. J. E. Purkyně w Ustí nad Łabą oraz w Akademii Sztuki i Projektowania w Pradze.
31 maja 2007 (czwartek)
Na konkurs nadesłano ponad 6000 zdjęć. Fotoreporterzy uchwycili na nich najważniejsze wydarzenia polityczne, społeczne, sportowe, kulturalne oraz emocje, które towarzyszyły nam w ubiegłym roku.
17 maja 2007 (czwartek)
Absolwentka Akademii Sztuki w Charkowie na Ukrainie. Mieszka i pracuje w Sofii. Członkini założycielka kobiecej grupy artystycznej "8 marca".
30 kwietnia 2007 (poniedziałek)
‘Logika i magia’ to pierwsza w Polsce wystawa dokonań twórczych pioniera izraelskiego designu – Dana Reisingera. Ekspozycja obejmuje takie formy plastyczne jak: plakat, kalendarz, logotyp, a także oryginalne grafiki i rysunki projektanta.
26 kwietnia 2007 (czwartek)
Wystawa prezentuje historię powstania i działalności szczególnej pod wieloma względami jednostki organizacyjnej MBP.
19 kwietnia 2007 (czwartek)
Święta Sycylia - to cykl fotografii powstały w latach 2005-2006. Prezentowane zdjęcia są zapisem codziennego życia sycylijczyków a także swoistej świętości tego miejsca. Autor prowadzi dialog ze stereotypowym postrzeganiem Sycylii jako wyjątkowo konserwatywnego społeczeństwa, silnej pozycji rodziny i Kościoła oraz panowania mafii.
12 kwietnia 2007 (czwartek)
Kamila Tyniec (1981) Studentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW i Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu. Fotografka i animatorka działań kulturalnych. Wiosną 2006 roku prowadziła w fabs warsztaty fotografii otworkowej „Niewinność spojrzenia".
05 kwietnia 2007 (czwartek), godz. 17:00
Collegium Civitas zaprasza na panel dyskusyjny „Problem wrogów wewnętrznych w PRL”
05 kwietnia 2007 r., godz. 17.00, aula C, Collegium Civitas, PKiN, XII piętro, Plac Defilad 1.
29 marca 2007 (czwartek)
Collegium Civitas zaprasza na wystawę Drogi wolności i godności „Giganci” i „Piękne rodziny”
15 marca 2007 (czwartek)
Wystawa nic – coś to najnowszy projekt fotograficzny absolwentów Studium Fotografii ZPAF.Tytuł nawiązuje do dwoistej natury obrazu fotograficznego, który z jednej strony jest tylko śladem światła na materiale światłoczułym, a z drugiej dowodem istnienia zarejestrowanego momentu.
02 marca 2007 (piątek)
Po dwóch latach od daty swego powstania warszawska Galeria Czarna znalazła wreszcie stałe lokum przy ul. Marszałkowskiej 4 lok.3.
28 lutego 2007 (środa)
Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie mają przyjemność poinformować o uroczystym otwarciu wystawy p.t. Hale Targowe Trajana w Rzymie
28 lutego 2007 (środa)
Wystawa "Touch My Shadows - Nowe Media z Kolekcji GOETZ" jest największą międzynarodową wystawą sztuki wideo prezentowaną przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Będzie można ją zwiedzać do 28 lutego 2007 roku.
28 lutego 2007 (środa)
„Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowane zostaną fotografie z unikalnej kolekcji PAP. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie w negatywach, rejestrują życie oficjalne i codzienne w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej.
16 lutego 2007 (piątek)
Prace rodzeństwa powstały na Międzynarodowym Sympozjum malowania kobaltem na porcelanie pt. "Tradycja i współczesność". Odbywa się ono co dwa lata w Fabryce Český Porcelán w Dubí koło Teplic.
11 lutego 2007 (niedziela)
Jan Bułhak (1876–1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX w. Fotografował na terenie całej Polski tworząc przed wybuchem II wojny światowej wielotysięczną serię Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, a po zakończeniu wojny realizował nowy „zbiór krajoznawczy” Polska w fotogramach Jana Bułhaka i Syna.
31 stycznia 2007 (środa)
Warszawska Galeria Schody (ul. Nowy Świat 39) inauguruje współpracę z Wydziałem Grafiki ASP w Warszawie dwoma wystawami prac studentow z grafiki artystycznej.
10 grudnia 2006 (niedziela)
Tratwa Meduzy to wystawa, a której po raz pierwszy w Polsce będzie można zapoznać się z wyjątkową sztuką najbardziej oryginalnych, uznanych na świecie artystek izraelskich. Kuratorzy wybrali spośród artystów izraelskich grupę kobiet i jednego mężczyznę, którzy w swojej twórczości odzwierciedlają tytułowe zagadnienie.
10 grudnia 2006 (niedziela)
PolArt - kierunek w plastyce XXI w. łączący z elementami malarskimi wytwory współczesnej techniki rzemiosła itp. elementy reklamy dekoracji sygnalizacji miejskiej i folkloru miasta. Styl wyróżnia się nieograniczoną swobodą twórczą dążącą do zobrazowania cywilizacji wielkomiejskiej i jej kultury masowej.
01 grudnia 2006 (piątek)
Idea biblioteki nie tylko jako uniwersalnego archiwum, gdzie przenikają się teksty wszystkich epok i dyscyplin, lecz przede wszystkim jako przestrzeni nieskończonego, imaginatywnego księgozbioru, jest przedmiotem refleksji Nicolasa Grospierre'a, twórcy do tej pory znanego głównie dzięki dokumentalnym cyklom fotograficznym. Przenosząc swoją uwagę z otaczającej go rzeczywistości na widmową bibliotekę, autor podejmuje próbę podsumowania swoich dotychczasowych działań w polu sztuki współczesnej.
25 listopada 2006 (sobota)
Internetowy magazyn Fotopolis.pl z okazji swojego pięciolecia zaprasza na wyjątkową wystawę przedstawiającą fotografię cyfrową wczoraj i dziś. Wystawę zainaugurują cztery dni warsztatów, prezentacji i pokazów. Pasjonaci sprzętu poznają tajniki technologii cyfrowych, najnowsze produkty w teorii i praktyce. Będzie także okazja doskonalenia umiejętności podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez znanych fotografów. Canon bierze udział w wydarzeniu pokazując swoje najnowsze produkty.
17 listopada 2006 (piątek)
Zdjęcia prezentowane na wystawie zrealizowano podczas imprez Sezonu Kulturalnego nad Wisłą i otwartych spotkań ze sztuką wARTo, a także pleneru artystycznego „Duch miejsca”
13 listopada 2006 (poniedziałek)
Od 23 października przez trzy tygodnie w warszawskiej Galerii STUDIO, w Pałacu Kultury czynna będzie wystawa ponad stu plakatów i grafiki kopert płytowych znanego w Polsce i Anglii artysty, Rosława Szaybo.
08 listopada 2006 (środa)
Cały cykl liczący 24 fotografie – dyptychy – współczesnych pisarzy węgierskich powstał w latach 1995-96. Attila Bartis portretował w nim najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich m.in. Pétera Esterházyego, Imre Kertésza, Pétera Nádasa, Ádáma Bodora, Dezső Tándoriego, Ottó Tolnaiego i Lajosa Parti Nagya.
04 listopada 2006 (sobota)
Zapraszamy do obejrzenia prac nadesłanych na konkurs fotograficzny "Atak przestrzeni w obiektywie" od 23 października do 4 listopada br. w BUW-ie.