Des Moines to jeden z bardziej obiecujących „nowych” zespołów gatunku pop-rock-alternative. Mimo, iż istnieje już od kilku lat. dotychczas nie starał się zdobyć mediów. Dlatego tylko bardzo wąskie grono zna ich muzykę i przychodzi na koncerty.
Sytuacja jednak uległa radykalnej zmianie wraz z nagraniem najnowszej płyty, która właśnie pojawiła się na rynku. Zespół pokazał swoje kolejne oblicze, a wiele utworów posiada potencjał radiowych przebojów.
Jeszcze kilka lat temu muzyka Des Moines zaliczana była do nurtu „ekstremalnej piosenki studenckiej”. Wówczas aranżacje utworów oparte były na takich instrumentach jak fortepian, wiolonczela, kontrabas, flet i fagot. Niektórzy mówili o ich twórczości jako o „muzyce spod znaku Toma Waits’a”.
Jednak, jak twierdzi lider – Wojciech Orszulak, ich styl ewoluuje. Zarówno na niego jak i jego kolegów z grupy wielki wpływ wywarły takie zespoły jak Nirvana, Audioslave, Pearl Jam, Dave Matthews Band czy też The Police. Stąd też w aktualnym brzmieniu grupy dominują już całkiem inne instrumenty. Najnowszy album „Mahijo” to mieszanka rocka, grunge, popu, a nawet reggae, które wyraźnie jest tu widoczne.
Płyta jest mocno różnorodna a dobre teksty autorstwa Wojtka Orszulaka są jej ogromnym atutem. Kilka utworów z nowej płyty jest mocno osadzonych w tradycji gitarowego grania (Chciałbym Ciebie Poznać, Z Tobą Nad ranem, Julia). Pierwszy z wymienionych to także parodia Prince’a, artysty mocno cenionego przez muzyków grupy. Inne z kolei jak np. Człowiek, który Kochał Własne Buty to wizytówka mariażu riffowych grań i reggae’owych akcentów.
Obok Wojtka, w zespole gra także Maciek Szczyciński, który współpracuje również ze Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Sławkiem Kazulakiem. Jest on także muzykiem legendarnego już bandu Róże Europy.
A sam Wojtek Orszulak współtworzy Kabaret Moralnego Niepokoju.
Nazwa zespołu pochodzi od książki Jacka Kerouaca „On the Road”, w której główny bohater przemierza Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz pijąc piwo i kradnąc samochody. W pewnym momencie siedząc na ławce w Des Moines stwierdza, że najładniejsze dziewczyny w Stanach pochodzą właśnie z tego miasta.
Zespół jest jednym ze zwycięzców konkursu Rockowe Ogródki 2005 w Płocku
(zdaniem recenzenta najlepszy koncert festiwalu)
W sierpniu 2003 r. roku zespół wystąpił na Przystanku Woodstock w Żarach.
We wrześniu 1993 r. powstał teledysk do piosenki „Ciemne ulice” emitowany później wielokrotnie w Muzycznej Jedynce, TVP. Również do najnowszego albumu powstały już dwa video klipy, które wkrótce trafią do muzycznych stacji telewizyjnych.
Dyskografia:
Des Moines, 1998 Yukka
Legendarny Zespół Des Moines, 2001 Yukka
Na żywo w radio, 2003 Znaki Szczególne
Premiera najnowszej płyty: luty 2007
Tytuł: Mahijo
Wydawca: Fonografika / Znaki Szczególne
1. Co mi ludzie powiedzą
2. Chciałbym ciebie poznać
3. Ona miała z sobą moc
4. Mahijo
5. Człowiek, który kochał własne buty
6. Fahijaija
7. Zanim zaczniesz się bać
8. Z tobą nad ranem
9. Wstajesz rano
10. Julia
11. Czerwone, niebieskie
12. Blisko
Skład:
Maciej Szczyciński: bas akustyczny, śpiew
Michał Piastowicz: gitara, śpiew
Sławomir Kazulak: perkusja,
Wojciech Orszulak: gitara akustyczna, śpiew
Fabian Włodarek: akordeon, klawisz
Robert Siwak: instrumenty perkusyjne
21 marca (sroda)
Klub Mechanik, 19:00
Narbutta 87, Warszawa
wstęp: 6 zł + rzut kostka czteroscienna