Impreza Ekspresja rozpocznie 29 października cykl wydarzeń artystycznych o podwójnej nazwie i charakterze Impresja-Ekspresja. Projekt bazuje na założeniu, że każde pojęcie zdobywa coraz to nowe definicje i jest odkrywane na nowo przez nowe pokolenia.
Możliwości sztuki oraz naszej wyobraźni są zatem, w tym zakresie, nieskończone. Imprezy artystyczne będą odbywać się naprzemiennie co tydzień - raz Impresja, raz Ekspresja.
Spotkania mają za zadanie łączyć różne przejawy sztuki w myśl zasady transartu: filmy nieme będą okraszane muzyką współczesną lub odtwarzaną współcześnie, filmy późniejsze doczekają się komentarza w wernisażu, występie scenicznym czy panelu dyskusyjnym, a wszystko to stworzy niezwykły
klasyczno-nowoczesny misz-masz artystyczny. Ażeby impreza nie stała się niezrozumiałą papką popkulturową, całość ujmie w ramy wprowadzenie, wyjaśnienie i dyskusja, tak by uczestnik wiedział, z czym się mierzy, a może czegoś ciekawego się nauczył.
Impreza otwierająca cykl rozpocznie się monumentalnym dziełem niemieckiego ekspresjonizmu w reżyserii Fritza Langa. "Zmęczona Śmierć" jest metaforyczną opowieścią o ludzkim przeznaczeniu, miłości i śmierci, opowieścią przedstawioną za pomocą zapomnianych technik aktorskich oraz specyficznej stylistyki przedstawiania rzeczywistości, która miała ogromny
wpływ na późniejsze kino. Ów pełen tajemnic film zostanie zinterpretowany muzycznie przez Stworywodne, który to zespół zamknie imprezę swoim koncertem.
Stworywodne odsłonią zupełnie inne znaczenie słowa ekspresja, związane z radością grania, improwizacją, żywiołową reakcją na odbiorców. Imprezie towarzyszył będzie wernisaż Wojtka Tymickiego pt. "Jamais vu", czyli "nigdy nie widziane". Będzie to kolekcja niezwykłych czarno-białych zdjęć pokazujących czarno na białym, że to co widzimy, nie zawsze jest tym, czym jest lub że może być czymś zupełnie innym. Innymi słowy Tymicki udowodni, że sama forma może mieć swoje znaczenie, zupełnie niezależne od tego, które istnieje w rzeczywistości. W trakcie imprezy uczestnicy będą mogli zaznać na własnej skórze ekspresji związanej z pomysłem tzw.
Bookcrossingu, czyli wymianie ("uwalnianiu") przeczytanych książek (o założeniach: www.bookcrossing.pl). Zabawa ma na celu umożliwienie przepływu z rąk do rąk dziełom ciekawym, ale mało znanym. Mamy nadzieję, że taka sytuacja sprowokuje dyskusję na temat indywidualnego odbioru książek.
Na zakończenie, lub raczej początek, należy powiedzieć, że przy realizowanych przez grupę INGAI projektach, tradycją stała się już otwartość na odbiorcę proponowanej sztuki, który zaproszony jest do współtworzenia, ingerowania i komentowania wydarzenia. Tu być może odsłania się
najważniejszy punkt przecięcia pojęć "impresja" oraz "ekspresja" - przestrzeń na twórczą i prawdziwą spontaniczność - i tę przestrzeń, miejmy nadzieję, nasi goście indywidualnie odnajdą dla siebie.
Klub Mechanik
ul. Narbutta 87