"Schizofreniczna" mieszanka gorącej brazylijskiej samby, wibracji soulowo-jazzowych, wściekłych jazzowych bębnów i hip hopu w wykonaniu ośmiu muzyków pod wodzą Geoffa Wilkinsona!!!
Ostatnio Us3 wystąpiło w stolicy w trakcie Juwenaliów Warszawskich 2006. Geoff Wilkinson, lider zespołu, tak wspominał ten koncert: „Publiczność była niesamowita! Wspaniale odebrali także materiał z nowej płyty, z czego się bardzo cieszę” . Pod koniec listopada będziecie mieli ponownie okazję udowodnić, że jesteście niesamowici :-) Us3 zawita do Warszawy, tym razem na koncert w Klubie Stodoła. Grupa wciąż promuje swój ostatni album, „Schizophonic”.
O albumie „Schizophonic”
Producent Geoff Wilkinson pracował nad piątym albumem Us3 pt. Schizophonic jak nad skomplikowanymi puzzlami – dopasowując elementy jazzu i hip-hopu żeby stworzyć nową całość.
Zeszłoroczna trasa koncertowa Us3 obejmująca 50 koncertów w 14 krajach Europy dostarczyła dużo energii i inspiracji do tworzenia nowego materiału. Na Schizophonic usłyszymy dwóch nowych rapierów: Akil Dasan i Gaston. Obu Goeff poznał w legendarnym miejscu spotkań nowojorskiego undergroundu – Nuyorican Poets Cafe. Akil jest mistrzem rytmu obracającym się w klimatach od hip-hopu przez brazylijskie samby do jazzu. Gaston specjalizuje się w zawiłych grach słowem powodujące często śmiech na bujającej się widowni.
Na płycie udzielają się także związani z Us3: Chris Storr (trąbka), Ed Jones (saksofon), Neville „Level” Malcolm (bas), DJ First Rate, Mike Gorman, Sean Hargreaves i John Crawford (klawisze) + nowa osoba w zespole – 60-letni Ernie Cranenburgh (gitara jazzowa).
Schizophonic oscyluje pomiędzy brazylijską szkołą samby samplując w „Kick This” przez hip-hopowy sarkazm w „Huff & Puff” i soul-jazz lat 60-tych w „Girls U Like” a wściekłym jazzem w „Get Busy”. Gaston porusza tu ciężkie tamaty (molestowanie dzieci) w „Don’t Even Ask” przy wzruszających dźwiękach fortepianu i trąbek. A „Much 2 Much” to prawdziwa bossa nova XXI wieku. Rzeczywiście schizofrenia…
Akil Dasan opisuje siebie jako afrykańsko-żydowską mieszankę etniczną różnych kultur. Wielkimi inspiracjami dla Akila są Stevie Wandera, The Roots, D’Angelo i MOS Def. Ten muzyk (gra na gitarze, keyboardzie i bębnach) i Freestyle studiował na Uniwersytecie Columbia. Urodzony i wychowany w Filadelfii Akil mieszka teraz w Nowym Jorku. Uważni telewidzowie mogli zobaczyć go w zeszłym roku w konkursie talentów Missy Elliott „Road to Stardom” („Droga do Gwiazd”). Zapamiętajcie to nazwisko.
Gaston (wraz ze swoim bratem-bliźniakiem Wiseguyem) prowadzi wieczory otwartego mikrofonu w Nuyorican Poets Café w Nowym Jorku. Weteran nowojorskiego hip-hopowego undergroundu. Charakteryzuje go bardzo ostry i zarazem giętki język. Ćwiczył go wielokrotnie między innym w programach radiowych Stretch Armstrong, Night Train, Underground Railroad, i WNYU.
Us3 – trochę historii
"Cantaloop (Flip Fantasia)", hiphopowa przeróbka (1993) klasycznego soul-jazzowego utworu "Cantaloupe Island" bardzo szybko stała się nieoczekiwanie wielkim hitem. Jak wtedy zareagował Herbie Hancock, słysząc samplowany i przerobiony materiał jednej z jego ulubionych sesji nagraniowych lat 60? Był zachwycony! Nawet w pewnym okresie na swoich koncertach zapowiadał ten utwór jako "kawałek takiego zespołu, który się nazywa Us3".
Us3 uczciwie zasłużył sobie na takie potwierdzenie swojej muzycznej wrażliwości w podejściu do pierwowzoru, a także zdolności do zrobienia czegoś nowego i nowoczesnego. A wszystko to dzięki inspiracji najbardziej ekscytującą muzyką poprzednich dziesięcioleci, przy zachowaniu charakteru oryginału! Tak więc album "Hand On The Torch" (1993) stał się spektakularną przeprawą przez katalog nagrań firmy Blue Note, zaś utwór "Broadway & 52nd" (1997) przypuścił jeszcze gwałtowniejszy atak na świat samplowanych rytmów i solistów jazzowych.
Kto to właściwie jest Us3? Siłę napędową projektu stanowi osiadły w Londynie DJ i producent Geoff Wilkinson. Starszy brat poddał go szokującej diecie słuchowej: jazz, funk, soul i reggae. Na początku lat 80. Wilkinson przybył do Londynu. Rychło w czas, by dostrzec potężną falę zainteresowania jazzem na klubowej scenie. Wilkinson nocą był didżejem, a w dzień pracował w sklepie płytowym, poszerzając wiedzę muzyczną w trakcie pracy. W tym okresie kształtowały się również jego poglądy polityczne. Kiedy zrezygnował z pracy w sklepie, zaangażował się w Kampanię na Rzecz Nuklearnego Rozbrojenia. Uczestniczył w organizowaniu wielkiego koncertu w londyńskim Hyde Parku, a potem jeszcze większego - w Clapham Common, na rzecz Ruchu Przeciw Apartheidowi. Mając rozległe kontakty w londyńskim świecie muzycznym oraz reputację dobrego organizatora, wkrótce zaczął być postrzegany jako świetny kandydat na producenta. W 1991 przypadkiem poznał doświadczonego kompozytora i właściciela studia nagraniowego Mela Simpsona. Dzięki temu spotkaniu Wilkinson znalazł nowy, zaskakujący materiał do samplowania i zaczął badać możliwości zbratania jazzu z hip hopem. No i udało się to w bardzo krótkim czasie!
Najnowsze rezultaty działań Wilkinsona ukażą się na płycie „Schizophonic”, której premiera zaplanowana jest na 22 maja 2006. To już piąty album US3. Powstał on po intensywnej trasie obejmującej 14 europejskich krajów. Te doświadczenia sprawiły, że „Schizophonic” jest głośny i pełen życia. To muzyczna podróż od gorących regionów brazylijskiej samby, przez wibracje jazzowo – soulowe rodem z lat 60. („Girls U Like”), do wściekłych jazzowych bębnów i pianina („Get Busy”).
Koncert jest przeznaczony również dla osób niepełnoletnich. Jeśli nie skończyłeś jeszcze16 lat, to zapraszamy z jednym z rodziców.
Ceny i punkty sprzedaży biletów podamy wkrótce.
Wejście do klubu od godz. 19:00
Rozpoczęcie koncertu o godz. 20:30
Zakończnie imprezy o godz. 0:00
Ceny biletów
normalny 80 zł
w dniu imprezy 85 zł
Stodoła