Serdecznie polecamy folkowy zespół Hajlandery- muzyka żywiolowa z atrakcyjnymi akcentami muzyki rumuńskiej.Oczywiście nasza nowość w tegorocznym repertuarze to "Blus na niedziele" tym razem zagra zespół Terraplane, który zagral na wsystkich scena bluesowych Polski z wielkim powodzeniem zajęli w rankingu "Blus Top 2004" czwarte miejsce.
Muzyka Świata -piątek o godz. 19.30 (cena biletu 10 zł)
7 lipca „Hajlandery „
sklad zespołu
Maciej Rybka - akordeon
Paweł Trebunia-Tutka - altówka węgierska
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas
i inni.
HAJLANDERY działają od kilku lat. Wszystko rozpoczęło się od spotkania młodych muzyków, których połączyła chęć odkrywania nowych obszarów muzycznych i jednakowa miłość do muzyki Karpat. Członkowie zespołu wyrastali w muzykujących rodzinach na Podhalu i Beskidach. Wielką zaletą muzyków jest pogodne i radosne przekazywanie muzyki, które udziela się słuchaczom. Zespół gra bardzo żywiołowe utwory inspirowane głównie klimatami rumuńskimi w ich specyficznym i twórczym opracowaniu. Muzycy eksperymentują tworząc własne kompozycje i teksty. Stosują nietypowe instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonów i kontrabasu pojawiają się cymbały, altówka węgierska i dudy.
Zespół wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych na estradach słowackich, białoruskich, francuskich i austriackich. W Polsce pokazał się na festiwalu Nowa Tradycja organizowanym przez Polskie Radio zdobywając nagrodę Fundacji „Cepelia”.
Przedstawienia dla dzieci- soboty 12.00 i 14.00 (wstep wolny)
8 lipca 12.00 i 14.00 „Bajka o Smoku Obiboku”
Bajka o Smoku, który zamiast ziać ogniem i zjadać niewinne królewny wymyślał zagadki. Każdy oglądający i słuchający bajki będzie miał okazję zmierzyć się z zagadkami Smoka Obiboka. "Bajka o Smoku Obiboku" to okraszona piosenkami historyjka dla dzieci. Dzięki nawiązaniu do wszystkim znanej polskiej bajki o Smoku Wawelskim "Bajka o Smoku Obiboku" doskonale odbierana jest również przez młodzież i dorosłych. Występujące w niej postacie: Król, Królewna, Szewczyk i Smok uwikłani są
w pełną żartów historię z nowym, tym razem leniwym i całkiem nie okrutnym smokiem.
"Bajka o Smoku Obiboku" to plenerowe widowisko dla dzieci. Spektakl był wielokrotnie prezentowany w fosie (na tle Mostu Gotyckiego) przy Placu Zamkowym w Warszawie. Przedstawienie jest przygotowane z niezwykłą starannością przez profesjonalnych artystów. Smok Obibok to postać już dzieciom dobrze znana choćby z gier edukacyjnych dla dzieci pod tytułem "Zagadki Smoka Obiboka" i "Nowe Zagadki Smoka Obiboka".
Obsada:
Król - Jacek Jarosz
Królewna – Ewa Grzymkowska
Szewczyk Szydełko - Jarosław Witaszczyk
Smok Obibok - Paweł Szczesny
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria - Marek Bartkowicz
Scenografia - Marek Lewandowski
Muzyka - Tadeusz Woźniak
Kierownictwo produkcji - Bogusław Wojciechowski
Scena kabaretowa-sobota 20.45 (cena biletu 15 zł)
8 lipca Kabaret Ramol [z Brzydowa, przebywający w Warszawie]
Internet: www.ramol.art.pl
Tytuł programu: „Sanatorium w Kotlinowie”
Kabaret powstał w grudniu 2003 roku. Działał wówczas w składzie trzech ramoli: Aleksandra Adamczyka (inicjatora powstania zespołu), Ryszarda Kluge i Grzegorza Kulikowskiego, których łączny wiek to 145 lat! W grudniu 2005 roku ramole adoptowali ramolątko płci odmiennej - Małgorzatę Trybalską. Ramole na co dzień zajmują się zawodowo aktorstwem, uprawianiem działek i pantomimą – jednym słowem są profesjonalistami w tym, co robią!
Pierwszy ich program nosił tytuł „Turyści”, a do najbardziej udanych skeczy można w nim zaliczyć „Mima”, „Dróżnika”, „Panie Rysiu – woda”, „Alpinistów”, czy wreszcie zdobywcę III miejsca na Festiwalu Piosenki Debilnej „WROCEK” i „Turnieju Łgarzy” w Bogatyni skecz „Meksykanie”. W roku 2004 Ramole zdobyli również III miejsca na „Mulatce” w Ełku i na „LWHiS” w Lidzdarku Warmińskim. W 2005 roku pojawił się ich kolejny program - „www.praca.pl” - ze skeczami m.in. „Samotna kobieta”, „Bramkarze”, czy najbardziej lubianym przez publiczność „Zakupem działki”. W tym także roku zdobyli kolejno: tytuł Króla Łgarzy i nagrodę publiczności na Turnieju Łgarzy” w Bogatyni, wyróżnienie na „Wyżynach Drwiny” w Lublinie, III miejsce na „Turnieju Łgarzy i Satyryków” w Międzyrzeczy Podlaskim, II miejsce na „Festiwalu Dobrego Humoru” w Gdańsku. Program, „Sanatorium w Kotlinowie”, który zaprezentują na Scenie Letniej w Lapidarium powstał według scenariusza Roberta Górskiego (Kabaret Moralnego Niepokoju), z oprawą muzyczną Bartka Salamona i scenografią Konrada Czarkowskiego. Opowiada o perypetiach pewnej uroczej grupy kuracjuszy, którzy bynajmniej nie przyjechali tylko i wyłącznie na kurację. Chociaż… zapraszamy na występ!
Muzyka Klasyczna- niedziela o 14.00 (wstęp wolny)
9 lipca Kwartet smyczkowy PRIMA VISTA
Krzysztof Bzówka – I skrzypce
Józef Kolinek – II skrzypce
Dariusz Kisieliński – altówka
Jerzy Muranty - wiolonczela
W programie: W.A. Mozart (koncert z okazji roku Mozartowskiego)
Kwartet Prima Vista należy do czołowych zespołów kameralnych w Polsce.
Tworzą go muzycy wywodzący się z Polskiej Orkiestry Kameralnej – Sinfonii Varsovii. W repertuarze zespołu znajdują się kwartety Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Antonina Dvořáka, Aleksandra Borodina i Karola Szymanowskiego. Zespół grywa również z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku.
Kwartet koncertował na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie, USA, Japonii i Korei Płd.
Prima Vista często wykonuje kameralne wersje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina z takimi solistami jak Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak i Piotr Paleczny, a także kameralną wersję Czterech pór roku Antonio Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką i Janem Staniendą czy Czterech sonetów miłosnych do słów Szekspira Tadeusza Bairda z Jerzym Artyszem.
Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi. Brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera i Krzesimira Dębskiego. Towarzyszyli w nagraniach płyt wielu muzyków jazzowych m.in. Henryka Miśkiewicza, Zbigniewa Namysłowskiego i Piotra Herdzina oraz takich wykonawców jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Tytus Wojnowicz i Michał Bajor.
Kwartet Prima Vista nagrał trzynaście płyt kompaktowych dla firmy DUX i Winther&Winther. Sześć z nich otrzymało nominacje do nagrody Fryderyk a trzy płyty te nagrodę zdobyły (kameralna wersja Koncertów Chopina z Piotrem Palecznym i Cztery pory roku Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulka - Fryderyki 1999 oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Bacha z Waldemarem Malickim i Tamarą Granat - Fryderyk 2000). Dwa albumy (Cztery pory roku Vivaldiego i Koncert e-moll Chopina) zdobyły również tytuł Platynowej płyty. Również najnowsze płyty zespołu nagrane z saksofonistką Aliną Mleczko zostały nominowane do nagrody Fryderyk (Siesta - 2003, Fiesta - 2005).
Blus na niedzielę – niedziela o godz. 19.00 (cena biletu 10 zł)
9 lipca „Terraplane”
Zespół powstał w maju 2003 r. jako trio w składzie: Ida Zalewska - śpiew, Maciej Malczyszyn - gitary, Bartosz Łęczycki - harmonijka. Już w pierwszych dwóch latach istnienia grupa zagrała z sukcesem na niemal wszystkich największych festiwalach bluesowych w Polsce (m. in. Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Toruń Harmonica Meeting, Jimiway Festival) i za granicą (Dobro Fest - Słowacja, Bliuzo Naktys - Litwa). Niespełna dwuletnia aktywność koncertowa przyniosła 4. miejsce w kategorii "Zespół roku" w rankingu "Blues Top 2004" czasopisma "Twój Blues", plasując grupę bezpośrednio za działającymi od ponad dwudziestu lat takimi tuzami, jak Dżem czy”Nocna Zmiana Bluesa”. Na początku 2005 r. grupę zasilił znakomity pianista Jacek Prokopowicz doskonale odnajdujący się zarówno w bluesowych, ragtime'owych jak i jazzujących po nowoorleańsku klimatach. Repertuar zespołu to przede wszystkim nowoczesne interpretacje standardów przedwojennego bluesa i kilka współczesnych utworów utrzymanych w podobnej stylistyce. Mylą się ci, którzy ten rodzaj muzyki kojarzą wyłącznie ze smutnymi pieśniami czarnoskórych zbieraczy bawełny z Południa Stanów Zjednoczonych. Na koncertach Terraplane pokazuje różne oblicza bluesa granego przed wojną: surowy, chropowaty blues z Delty Missisipi, elegancki i melodyjny blues z Piedmontu, hokum blues i piosenki wodewilowe z dowcipnymi, dwuznacznymi tekstami, których pikanteria nie słabnie do dziś. Połączenie gitary akustycznej mocno osadzonej w bluesowej tradycji, śpiewu inspirowanego nie tylko bluesem, ale i soulem czy muzyką gospel, jazzujących solówek harmonijkowych prawdziwego wirtuoza tego instrumentu oraz fortepianu opartego na nowoorleańskich wzorcach daje niezwykle ciekawe i oryginalne brzmienie.
Scena Letnia w Lapidarium od 7 lipca do 9 lipca
Ul. Nowomiejska 6/8 – Starówka www.lapidarium.sdk.pl