09 czerwca 2009 (wtorek)
Włoskie kino eksperymentalne w SWPS
Bruno di Marino, jeden z najważniejszych znawców włoskiej kinematografii eksperymentalnej oraz nowych mediów będzie gościem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W dniach 8-9 czerwca 2009 r. odbędzie się pokaz włoskich krótkometrażowych filmów eksperymentalnych. Spotkanie pt. „Fish Eye.
Od futuryzmu do epoki cyfrowej. Krótka historia eksperymentalnej kinematografii włoskiej" rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 17:00. Wstęp bezpłatny.
Spotkanie będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z najważniejszymi włoskimi eksperymentalnymi filmami krótkometrażowymi. Od pionierskich „Storia di Lulu" Giacomo Frusty z 1909 r., „Thais" Antona Giulio Bragaglii z 1917 r., przez bardziej zaawansowane pod względem warsztatu filmowego „I fratelli Castiglioni" Bruno Munariego i Marcelo Piccardo z 1967 r. aż po „Children" z 2008 r. autorstwa Paolo Gioliego – uczestnicy zobaczą niemal 40 filmów, jakie powstawały od momentu ogłoszenia przez Marinettiego jego „Manifestu futuryzmu" w 1909 r. aż do dziś i będą mogli przyjrzeć się „życiu futuryzmu po futuryzmie".
Duch futuryzmu, który narodził się 100 lat temu to szybkość, błyskawica i marzenie o nowoczesności. Wprawdzie formuła artystyczna i wizja świata wypracowana przez Marinettiego, Boccionego i innych uległa znacznym przekształceniom, to jednak rozmaite aspekty futuryzmu są wciąż obecne we współczesnej kulturze – komentuje prof. Jerzy Miziołek z Instytutu Społecznej Psychologii Internetu i Komunikacji SWPS.
„Fish Eye. Od futuryzmu do epoki cyfrowej. Krótka historia eksperymentalnej kinematografii włoskiej" to dwa 3-godzinne spotkania (8 i 9 czerwca br. od godziny 17:00 do 20:00 w auli 343, III piętro, siedziba Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, podczas których Bruno di Marino przedstawi historię audiowizualnych eksperymentów we Włoszech, prezentując jednocześnie najważniejsze z punktu widzenia futuryzmu filmy lub ich fragmenty. Podczas projekcji, uzupełnionych dygresjami ze strony prowadzącego, zachowany zostanie porządek chronologiczny. Konferencja będzie się odbywała w języku włoskim i będzie jednocześnie tłumaczona na język polski.
Organizatorem są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz Instytut Kultury Włoskiej.
Bruno di Marino jest jednym z najważniejszych włoskich specjalistów w dziedzinie audiowizualnych sztuk eksperymentalnych i nowych mediów. Od 1990 r. organizuje konferencje na uniwersytetach i akademiach sztuk pięknych. W 1993 r. założył wideotekę w Muzeum Sztuki Współczesnej Uniwersytetu „La Sapienza" w Rzymie, którą prowadził do 2001 r. Jest kuratorem wielu festiwali, przeglądów, retrospektyw, zarówno we Włoszech, jak i za granicą oraz autorem licznych książek.
ostatnia zmiana: 2009-06-04