NEWSY Warszawa
i mazowieckie

Studenckie, naukowy projekt lustro ze wsparciem PCO S.A.

LUSTROmini_grafika
Dział: Warszawa

Firma PCO S.A.,producent wyrobów optoelektronicznych na potrzeby wojska i służb mundurowych zaangażowała się w projekt LUSTRO przygotowywany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest mapowanie rozkładu promieniowania ultrafioletowego w poszczególnych warstwach ziemskiej atmosfery.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS, współorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jest to inicjatywa pozwalająca studentom z europejskich uczelni na przeprowadzenie eksperymentów rakietowych i balonowych w warunkach bliskich przestrzeni kosmicznej.

Studenci Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej dzięki wsparciu PCO S.A., który został głównym sponsorem projektu LUSTRO, uzyskają dostęp do komór klimatycznych oraz wsparcie merytoryczne od pracowników spółki. Zdobyte w ramach projektu dane i doświadczenia staną się cennym wkładem w wiedzę o pochłanianiu i odbijaniu promieniowania przez różne warstwy atmosfery ziemskiej - wzrost natężenia promieniowania UV w miarę wzrostu wysokości jest bowiem znaczący i niebezpieczny dla żywych komórek. Wpływa także na pracę sprzętu elektronicznego i optycznego.

Cieszymy się, że możemy pomóc zdolnym studentom, którzy chcą rozwijać technologie i zdobywać cenną wiedzę. Wsparcie projektu LUSTRO jest zgodne z działalnością naszej firmy w obszarze CSR. Chcemy brać aktywny udział w rozwoju polskiej nauki i przedsiębiorczości we współpracy z uczelniami technicznymi, kształcącymi nowe pokolenie inżynierów. - mówi Krzysztof Kluza, Prezes PCO S.A.

Studenci Politechniki Warszawskiej aktywnie pracują nad projektem, dzięki któremu będzie można poznać pełniejszy obraz rozkładu promieniowania UV, a co za tym idzie - uzyskać bardzo dokładną i użyteczną wiedzę na temat warunków, w których przebywanie na słońcu jest dla ludzi szczególnie niebezpieczne. Firma PCO S.A. została głównym sponsorem projektu LUSTRO, aby logistycznie i merytorycznie wesprzeć pracę studentów.

Lot balonu z eksperymentem LUSTRO jest planowany na jesień 2018 roku. Gotowy system zostanie wyniesiony na wysokość ok. 25-33 km i pozostanie tam przez kilka godzin.

data ostatniej modyfikacji: 2018-05-30 08:02:59
Komentarze

Nauka języków w Warszawie
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg
BezplatnyTest_220.gif
boks.gif
Archibald_220_weloveenglish.gif

Nauka języka za granicą

Przegląd uczelni w Polsce
ASW_220_v2.jpg
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg
boks_220_pl.gif
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
SWPS_220_uni.jpg
nowe_media_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 08
miniatura
 
Polityka Prywatności