Summer Course on Space Law and Policy odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Jego tematyka obejmuje zagadnienia z obszaru prawa i polityki kosmicznej. Kurs skierowany jest do studentów, absolwentów i profesjonalistów związanych z sektorem od strony prawnej, politycznej i biznesowej. Celem spotkania jest przedstawienie aktualnych wyzwań sektora kosmicznego oraz dostarczenie rzetelnej wiedzy, niezbędnej zarówno w rozwoju zawodowym, jak i naukowym. Summer Course on Space Law and Policy jest doskonałą okazją do bezpośredniego spotkania światowej klasy specjalistów, a także wymiany wiedzy
i doświadczeń w tym zakresie. Program przewiduje również odwiedzenie firm i instytucji działających w przemyśle kosmicznym, a także Centrum Badań Kosmicznych PAN.
W ramach trwającego dwa tygodnie kursu odbędą się wykłady, warsztaty i seminaria, które poprowadzą czołowi eksperci, akademicy i praktycy specjalizujący się w przemyśle kosmicznym. Uczestnicy omówią krajowe i międzynarodowe ramy prawne oraz regulacje związane z działaniem w przestrzeni kosmicznej. Spotkanie będzie także doskonałą okazją do debaty na temat prawa kosmicznego i polityki kosmicznej w kontekście lotów suborbitalnych. Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. dr. Kai-Uwe Schrogl - Szef Departamentu Strategii Europejskiej Agencji Kosmicznej, Marco Ferrazzani - Szef Departamentu Prawnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Tanja Masson-Zwaan
- Przewodnicząca Międzynarodowego Instytutu Prawa Kosmicznego działającego przy Międzynarodowej Federacji Astronautycznej czy prof. Philippe Achilleas - Dyrektor Instytutu Prawa Kosmicznego i Telekomunikacyjnego w Paryżu.
Kurs został podzielony na bloki tematyczne zakończone warsztatami. Podczas pierwszego tygodnia odbędą się następujące panele: Development of Space Law & Related Regiments; Air and Space; New Developments in Aerospace. W kolejnym tygodniu przewidziano: Private Law Aspects; Security, Sustainability and Aerospace; Environmental Aspects of Space Activities; Working in Aerospace Sector.
-
Przyjazd międzynarodowych autorytetów jest wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla naszej uczelni. Seminarium to także wyjątkowa okazja do rozmowy z zaproszonymi gośćmi. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 51 uczestników z 21 krajów - mówi prof. nadzw. dr hab. Anna Konert, ekspert prawa lotniczego, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego.
- Naturalną konsekwencją naszej specjalizacji z prawa lotniczego i prowadzonych w tym obszarze aktywności jest powstanie na uczelni platformy dyskusji, umożliwiającej wymianę informacji i opinii, a także promocję szeroko rozumianej problematyki lotniczej. Prawo kosmiczne to dyscyplina, która wobec ostatnich wydarzeń na arenie międzynarodowej ma przed sobą poważne wyzwania i cieszy się coraz to większym zainteresowaniem opinii publicznej - dodaje prof. Konert.
Współcześnie technologie kosmiczne mają coraz większe znaczenie dla rozwoju gospodarki światowej. Przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku pozwala na aktywny udział polskich przedsiębiorców w europejskich projektach kosmicznych.
W 2013 roku na Uczelni Łazarskiego zostało utworzone Regionalne Centrum Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych - IATA. Uczelnia jest także siedzibą Polskiego Klubu Lotniczego. Działający przy uczelni Instytut Prawa Lotniczego i Kosmicznego obejmuje m.in. patronatem merytorycznym działalność dydaktyczną prowadzoną w ramach Akademii Transportu Lotniczego, powstałej przy Centrum Kształcenia Podyplomowego. Akademia zaprasza na studia podyplomowe z prawa lotniczego, zarządzania bezpieczeństwem i kadrami w lotnictwie, a także na prestiżowy MBA w tej dziedzinie.
Udział w kursie ma charakter zamknięty i poprzedzony był selektywnym procesem rekrutacji. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie Europejskiego Centrum Prawa Kosmicznego:
http://www.esa.int/About_Us/ECSL_European_Centre_for_Space_Law/Summer_Course_on_Space_Law_and_Policy.
Uczelnia Łazarskiego jest czołową uczelnią prawniczo - ekonomiczną w Warszawie. Znajduje się w ścisłej czołówce
Rankingów Wydziałów Prawa wśród uczelni niepublicznych według "Dziennika Gazety Prawnej" oraz "Rzeczpospolitej". Jej Wydział Ekonomii i Zarządzania został uznany za najlepszy, praktycznie kształcący, w ocenie "Briefu". Łazarski jest najlepszą polską uczelnią według globalnego rankingu U-Multirank, powstałego na zlecenie Komisji Europejskiej. Uczelnia tworzy kierunki wspólnie z pracodawcami
i dostosowuje system kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Pomaga studentom rozpocząć karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Oferta edukacyjna uczelni to studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, MBA, LLM, seminaria doktorskie, szkolenia i kursy językowe. Uczelnia oferuje również studia anglojęzyczne z brytyjskim dyplomem Coventry University. Więcej informacji na www.lazarski.pl.