W weekend (28-29 czerwca) odbyło się spotkanie kończące jubileuszową X edycję programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu 2013/2014. Wydarzenie miało miejsce w Warszawie, a uroczyste podsumowanie działań tegorocznych Ambasadorów i Ambasadorek poprzedzało wiele atrakcji.
Dzień pierwszy Ambasadorzy i Ambasadorki spędzili w siedzibie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB). O tym, jak mówić, by być słuchanym, opowiadała dr Marta Karwacka, ekspertka współpracująca z FOB. Podczas dynamicznego warsztatu o znaczeniu komunikacji niewerbalnej uczestnicy poznali wiele ciekawostek, które niejednokrotnie przydają się w życiu zawodowym.
Druga część warsztatowa, również prowadzona przez dr Martę Karwacką, dotyczyła projektowania programu zaangażowania społecznego krok po kroku na podstawie wybranych case study. Wykazując się kreatywnością ambasadorzy i ambasadorki prezentowali m.in., że: firma wyrabiająca farby może aktywizować społeczność lokalną, co ma wspólnego telewizja dziecięca z bezpieczeństwem oraz, jak firma produkująca soki, może z powodzeniem współpracować ze szkołami.
Gościem podczas ostatniego w tej edycji LOB "Podwieczorku przy CSR" był Krzysztof Kaczmar - prezes Fundacji Kronenberga przy City Handlowy. Jego tematem przewodnim był wolontariat pracowniczy, a spotkanie prowadziła dr Agata Gruszecka-Tieśluk (menadżerka ds. zarządzania wiedzą FOB).
Ambasadorzy mieli także okazję uczestniczyć w kinie letnim Centrum Nauki Kopernik. Film "Rzeka zmienia bieg", opowiadający o zmianach w społeczności lokalnej Kambodży i globalnych procesach, w sktórych uczestniczy każdy z nas, otworzył cykl tematyczny 'Raj utracony'.
Drugi dzień spotkania miał miejsce w siedzibie Fundacji Kronenberga przy City Handlowy. Ambasadorzy uczestniczyli w grze "Homoresponsabilis in globalized world" przeprowadzonej przez Agatę Rudnicką (ekspertkę współpracującą z FOB) i Janusza Reichela z Łodzi. Ambasadorzy podzieleni na trzy grupy odegrali rolę hurtowników i dostawców w przemyśle odzieżowym. Symulacja trwała symboliczny miesiąc. Każdy z czterech tygodni rozgrywek przynosił nowe wyzwania dla graczy: wypadek przy pracy w fabryce, protest pracowników, skarżenia ze strony organizacji ekologicznej itd. Gra została podsumowana przez ambasadorów i ambasadorki wspólnie rozwiązaniami na temat zrównoważonego rozwoju.
Po grze przyszedł czas na największe emocje - ogłoszenie laureatów programu Ambasadorów CSR 2013/2014. W tegorocznej edycji uczestnicy dzięki swoim działaniom i zaangażowaniu w promocję idei CSR dotarli do około 2000 bezpośrednich odbiorców.
Najaktywniejsi Ambasadorzy 2013/2014 to:
I miejsce- Magdalena Rogosz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
II miejsce- Michał Majek z Akademii Morskiej w Gdyni,
III miejsce - Wioleta Gaweł z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
W nagrodę za aktywność Magdalena Rogosz otrzymała 2-miesięczny, płatny staż w firmie BASF Polska, natomiast Michał Majek i Wioleta Gaweł, odbędą miesięczny, płatny staż w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ponadto, każde z nich weźmie bezpłatny udział w październikowej Anty-Konferencji CSR, organizowanej przez FOB, i ma możliwość publikacji swojego artykułu dot. CSR na stronie odpowiedzialnybiznes.pl.
Dodatkowo wyróżniono aż 8 Ambasadorów i Ambasadorek, którzy mają szansę na bezpłatny udział w Anty-Konferencji CSR. Są to: Agata Blinkiewicz, Piotr Nieporowski, Daria Lisiecka, Maria Krawczyńska, Marta Jurzak, Agata Chudy, Dominika Legenza oraz Marta Szarszewska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, książki oraz certyfikaty. Spotkanie pełne wspomnień i pozytywnych emocji zakończył obiad w Pałacu Kultury i Nauki.
Jesienią rusza rekrutacja do XI edycji programu Ambasadorów Ligii Odpowiedzialnego Biznesu.