Paweł Budzianowski z UAM w Poznaniu został najlepszym analitykiem makroekonomicznym lutego w III edycji konkursu - Akademicki Konsensus Ekonomiczny. Jego prognozy makroekonomiczne okazały się lepsze od 125 przewidywań studentów z całej Polski!
W marcu zakończyła się pierwsza runda III edycji Akademickiego Konsensusu Ekonomicznego, organizowanego przez SKN Finansów Międzynarodowych przy SGH. W danej edycji, do tej pory wzięło udział 126 uczestników z całej Polski. Oprócz studentów SGH, udział w projekcie wzięli udział studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, UW oraz AGH w Krakowie.
AKE jest to unikalne przedsięwzięcie, zainicjowane w 2012 r, które polega na zbieraniu wśród społeczności akademickiej prognoz najważniejszych zmiennych ekonomicznych i rynkowych, publikowanych w nadchodzącym miesiącu.
Ośmiu uczestników wykazało się szczególną wiedzą i umiejętnościami - ich prognozy okazały się lepsze niż konsensus rynkowy, a niewiele brakowało do tego aby całościowy konsensus AKE również pokonał ten rynkowy. Największe zainteresowanie konkursem wykazali studenci SGH, ale to uczestnicy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu okazali się najlepsi w klasyfikacji uczelnianej. Poniżej znajduje się klasyfikacja generalna za I lutową rundę AKE:
1. Paweł Budzianowski - UAM w Poznaniu
2. Jacek Babiński - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
3. Piotr Głąb - Uniwersytet Warszawski
4. Kamil Gucwa - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
5. Katarzyna Włosik - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
6. Paweł Musiałowski - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
7. Karol Rybaczuk - Uniwersytet Łódzki
8. Marcin Pietrzak - SGH
Ranking tworzony jest po weryfikacji trafności prognoz po upływie miesiąca. Pod koniec całej edycji oraz poszczególnych rund wyłaniani są najlepsi analitycy makroekonomiczni oraz najlepsi specjaliści w zakresie poszczególnych wskaźników.
Konsensusy AKE są publikowane w comiesięcznych Biuletynach, gdzie znajduje się także podsumowanie prognoz z poprzedniego miesiąca. Dodatkowo, co miesiąc, ukazują się Newslettery AKE wraz z materiałami edukacyjnymi, wywiadami z ekspertami, a także komentarzami ekonomistów czołowych instytucji finansowej w Polsce.
Głównymi nagrodami AKE są - dostępy do serwisu informacyjnego PAP Biznes, Amazon Kindle 5 oraz profesjonalne szkolenia organizowane przez ISES oraz. Natomiast partnerami konkursu zostali - PAP Biznes, Instytut Studiów Ekonomiczno-Społecznych oraz koła naukowe z innych miast - SKN Maksimus, KN Makroekonomii i Gospodarki Światowej oraz SKN 4Future.
Prognozowane zmienne to: stopa referencyjna NBP, saldo rachunku obrotów bieżących, inflacja CPI, inflacja PPI, inflacja bazowa, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, płace w sektorze przedsiębiorstw, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, bezrobocie rejestrowane, kurs EURPLN, indeks WIG20, stopa WIBOR3M.