W PEDAGOGIUM WSNS zaprezentowano najnowszy Raport „Sytuacja prawna, społeczna i wychowawcza nieletnich ciężarnych i nieletnich matek przebywających w placówkach resocjalizacyjnych.
- Polski system resocjalizacji nieletnich oraz system pomocy społecznej nie gwarantują żadnych rozwiązań, które oferowałyby wparcie tej grupy matek i ich potomstwu. Nie ma ani uregulowań formalno-prawnych, ani mechanizmów organizacyjnych, które uwzględniałyby potrzeby i specyfikę nieletnich dziewcząt będących matkami. - podkreśla współinicjator i patron naukowy akcji prof. nzw. dr hab. Marek Konopczyński, rektor PEDAGOGIUM WSNS.
- Najważniejsze jest zgromadzenie wokół projektu tak wielu instytucji i osób, którym zależy na rozwiązaniu poważnego problemu, który dotyka młodych matek i ich dzieci. Niezwykle istotny jest też fakt, że działania na rzecz zmiany mają charakter ponadinstytucjonalny i ponadpolityczny. Wierzę, że w najbliższej możliwej perspektywie uda się przeprowadzić prace legislacyjne, aby wypełnić tę dotychczasową lukę prawną, bo wiemy, jakich zmian w przepisach należy dokonać - powiedziała podczas konferencji w PEDAGOGIUM minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
- Dziś nieletniej matce z placówki resocjalizacyjnej grozi rozłąka z dzieckiem, nierzadko konieczność oddania go do adopcji. Z drugiej strony ciąża jest również pretekstem do wyjścia z placówki, ale w tym przypadku wychowanka jest pozbawiona dalszychoddziaływań resocjalizacyjnych i wychowawczych. W obydwu przypadkach występuje wysokie zagrożenie dalszą demoralizacją i szerzeniem się patologii, przenoszeniem jej na kolejne pokolenia. Warto przypomnieć również, że w zakładach karnych stworzono możliwość dla pobytu matek z dziećmi. Takich rozwiązań nie przewidziano jednak dla wychowanek placówek resocjalizacyjnych - mówi Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji "po DRUGIE".
Jak więc wynika z raportu, rzeczywistość jest taka, że nieletnie matki przebywające w polskich placówkach resocjalizacyjnych nie mają prawa być tam ze swoimi dziećmi. Jeśli już urodzą, wówczas dziecko jest im zabierane i oddawane do opieki zastępczej lub do adopcji. - Obecna sytuacja oznacza, że co roku sześćdziesiąt młodych dziewcząt przeżywa tragedię potrójną. Raz, że w wieku kilkunastu lat znajdują się na mocy decyzji sądu w placówce izolacyjnej, dwa, że zachodzą w ciążę, będąc do tego kompletnie mentalnie i emocjonalnie nieprzygotowane i wreszcie trzy, że jak już urodzą swoje dziecko, to ono z mocy prawa jest im zabierane - mówi prof. Konopczyński z Pedagogium WSNS.
Brak właściwych form wsparcia dla nieletnich matek z placówek resocjalizacyjnych i ich dzieci przyczynia się pogłębiania zjawiska patologii i dalszej marginalizacji grupy, z której się wywodzą. - Dlatego stworzenie dobrych warunków psychologiczno-społecznych dla utrzymania więzi z dzieckiem w przypadku nieletnich matek przebywających w placówkach resocjalizacyjnych jest rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia interesów zarówno dziecka, jak i matki, oraz, dodajmy, całej społeczności - podsumowuje dr Wojcieszek z Pedagogium WSNS i członek rady przy Rzeczniku Praw Dziecka.
W ocenie autorów raportu podsumowującego roczne prace przy projekcie projekt "Chcę być z Tobą MAMO!" - wprowadzenie w przepisach zmian, które umożliwiałyby dziewczętom rodzącym dzieci pobytu w specjalistycznej placówce byłaby rozwiązaniem istotnym ze społecznego punku widzenia. Takie rozwiązanie byłoby nie tylko szansą na wzmocnienie oddziaływań wychowawczych i resocjalizacyjnych, ale także właściwą formą wsparcia nastolatek w ich macierzyństwie.