Wynalazek studenta Uczelni Heleny Chodkowskiej ratuje przed powodzią! Mobilne zapory przeciwpowodziowe współautorstwa Stanisława Dziedzianowicza, studenta kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne Uczelni im. H. Chodkowskiej zastępują worki z piaskiem.
Zapory objęte
są międzynarodowym patentem i wykorzystywane w wielu krajach Europy. Ostatnio ratowały pod nadzorem konstruktora, miasto Budapeszt.
Wartość wynalazku Stanisława Dziedzianowicza polega na tym, że skonstruował on wielokomorowe rękawy napełniane wodą, które nie poddają się naporowi wody powodziowej, w przeciwieństwie do rękawów bez komór. Pozwalają się znacznie szybciej ułożyć niż worki z piaskiem, nie wymagają użycia piasku, bo napełnia się je wodą powodziową, są trwałe, do rozwinięcia potrzeba mniej osób. Takie mobilne zapory są też zdecydowanie tańsze niż zapory metalowe.
Student Uczelni Heleny Chodkowskiej napisał na temat zapór pracę licencjacką. Uczelnia realizuje projekt rozwojowy w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pt. Optymalizacja procedur, dyslokacji baz i doskonalenie rozwiązań technicznych sprzętu stosowanego przez polskie służby ratownicze w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym ze szczególnym uwzględnieniem powodzi (rękawy przeciwpowodziowe) - projekt rozwojowy NCBiR 0013/R/ID2/2011/01. Instytucją wiodącą jest Instytut Moratex z Łodzi.