Studenci z SMKN SAE Politechniki Warszawskiej przygotowują się do zawodów AeroDesign 2013

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE działa od 1991 roku przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Głównym aspektem działalności SMKN SAE jest udział w zawodach Aero Design organizowanych przez Society of Automotive Engineers. Konkurs corocznie odbywa się w Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Zawody polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu modelu latającego zdolnego do podniesienia jak największego ładunku. Konkurs jest podzielony na trzy kategorie: Micro, Regular i Advanced - do każdej z tych klas projektuje się inny samolot.

Studenci z SMKN SAE startują w konkursie Aero Design od ponad 20 lat. Okres ten zaowocował licznymi sukcesami, z których największym jak dotąd jest zdobycie I miejsca w klasie Advanced w 2011 roku w edycji East.
"Sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów, którzy poświęcają cały swój wolny czas i energię, aby mogły powstać nasze samoloty. Dzięki pracy w Kole jesteśmy w stanie zdobyć ogromną ilość wiedzy i praktycznego doświadczenia, które procentuje w późniejszej karierze zawodowej" - mówi Dariusz Chrzanowski, prezes SMKN SAE.

Tegoroczne zawody Aero Design odbędą się w dniach 12-14 kwietnia w Van Nuys, w Californii. Studenci planują wystartować we wszystkich trzech klasach zawodów: Micro, Regular oraz Advanced.

Przygotowania do zawodów studenci rozpoczęli we wrześniu 2012 roku, to właśnie wtedy ukazał się regulamin edycji 2013. Po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją, członkowie koła gromadzą pomysły, które następnie wnikliwie analizują.

"W momencie, kiedy ustaliliśmy już, jakie rozwiązania zastosujemy, zabraliśmy się za projektowanie - uczestniczyli w nim najbardziej doświadczeni członkowie koła. Ten etap właśnie zakończyliśmy. Przechodzimy teraz do wykonywania naszych modeli. Przydaje się każda para rąk, gdyż pracy jest dużo, a czasu niewiele. Mile widziane jest z pewnością doświadczenie modelarskie, chociaż i mniej doświadczeni członkowie znajdują zajęcie dla siebie" - mówi Adam Tomaszewski.

Na marzec studenci zaplanowali pierwsze obloty prototypów, w trakcie których zweryfikują się nowe pomysły oraz dotychczasowa praca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do swoich modeli młodzi naukowcy wprowadzą już tylko nieznaczne modyfikacje.

Później studenci przygotowują samoloty do wysłania ich do USA. Na miejscu, ekipa składa modele i przygotowuje się do zawodów. Po zawodach studenci zostają w USA jeszcze kilka dni w ramach nagrody za całoroczną pracę.

"W kwietniu wylatujemy do Stanów Zjednoczonych na zawody. Możliwość reprezentowania Uczelni oraz kraju dostają jedynie najbardziej doświadczeni członkowie wyróżniający się swoimi umiejętnościami i zaangażowaniem" - mówi Grzegorz Zieliński. "Mamy nadzieję, że znów uda nam się stanąć na podium" - dodaje.

Budżet całego projektu został wyliczony na prawie 146 tys. zł. Jest to koszt budowy samolotów, opłacenia rejestracji w zawodach, biletów lotniczych czy zakwaterowania 12-osobowej ekipy w Californii i pokrycia kosztów 18-dniowego pobytu załogi w USA. Członkowie Koła co roku mogą liczyć na wparcie Politechniki Warszawskiej, jednak nie jest ono wystarczające.

"Żeby móc wziąć udział w zawodach potrzebujemy wsparcia sponsorów. Jesteśmy w trakcie poszukiwania firm, które chciałby z nami współpracować i mogłyby udzielić nam wsparcia finansowego, umożliwiając tym samym realizację naszego projektu. To także dzięki sponsorom możemy realizować swoje marzenia" - mówi Jacek Wegera, koordynator ds. sponsoringu SMKN SAE.

Wszystkich zainteresowanych przebiegiem konkursu zapraszamy na stronę http://aerodesign.meil.pw.edu.pl, gdzie można przeczytać relację dzień po dniu z zawodów w 2012 roku.

data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:01:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności