Ursus - Miasto Przemysłowe 2.0

Dział: Warszawa

Zakończył się konkurs na wizję rozwoju terenów po fabryce ZPC Ursus uwzględniający re-industrializację blisko 20% dzielnicy. Zwycięski zespół studentów zaplanował połączenie nowoczesnego przemysłu i produkcji z elementami usług i handlu, a także zabudową mieszkaniową. Konkurs oceniało jury pod kierownictwem dr Krzysztofa Nawratka, wykładowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Idea „Miasta Przemysłowe 2.0“ wyznacza przyszłość miasta, w którym się żyje, pracuje i spędza wolny czas. Jednocześnie miasta dumnego z tego, co się w nim wytwarza, które nie jest pasożytem, ani obszarem kolonizacji, lecz silnym, świadomym siebie podmiotem tworzącym liczne powiązania lokalne. Komponent przemysłowy stanowią w tak rozumianym mieście gałęzie produkcji bazujące na nowoczesnych technologiach i wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowników.

Zwycięzcy otrzymali możliwość odbycia staży w AIG/Lincoln (uznany deweloper komercyjny) i APA Wojciechowski (renomowana pracownia architektoniczna). Spośród nadesłanych prac, najlepszy okazał się projekt zespołu w składzie: Angelika Cira, Magdalena Jankowska, Daniel Soboń oraz Rafał Żurawski, studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Jego mocną stroną jest struktura funkcjonalna i pogodzenie funkcji przemysłowych z różnorodną strukturą właścicielska terenu po byłej fabryce.

Studenci zaproponowali wprowadzenie zielonych dachów oraz ogrodów zimowych na budynkach przemysłowych, które utrzymywane byłyby głównie dzięki emisji ciepła hal produkcyjnych. Proponują także pokrycie elewacji hal roślinnością. W celach komunikacyjnych i rekreacyjnych, poszczególne budynki połączyłaby sieć kładek.

Zasiadający w jury konkursu Mirosław Obarski ze „Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ursusa” powiedział, że "autorzy projektu wytworzyli w projekcie wielofunkcyjną strukturą obszaru i znaleźli kompromis pomiędzy dążeniami poszczególnych właścicieli i użytkowników przestrzeni na terenie byłej fabryki ZPC Ursus".

Partnerzy konkursu: Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych UW, Koło Naukowe Studentów Gospodarki Przestrzennej UW „SPATIUM”, Uniwersytet w Plymouth, a także firmy AIG/Lincoln Polska, APA Wojciechowski, Energetyka Ursus, ASmet, Korurs, EL-BOX, Tomkor, Agencja Raphael, Poland Business Park X oraz „Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa“.

Krzysztof Nawratek - architekt i urbanista, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, doktor nauk technicznych, wykładowca School of Architecture & Design w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Wskazuje zjawisko re-industralizacji jako jeden z elementów pozwalających na wyjście współczesnych miast z kryzysu. Wykładał geografię społeczną na uniwersytecie w Rydze. Autor alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi. Napisał kilka książek i ponad trzydzieści artykułów oraz esejów opublikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Krytyce Politycznej, Archivolcie, czy Czasie Kultury.

Więcej: www.ursusnaprzyszlosc.pl

Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ursusa


opublikowano: 2012-10-12
Komentarze
Polityka Prywatności