Studenci PW i SGH konstruują bolid

Dział: Warszawa

Bolid zespołu WUTracing z Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie jest przygotowywany do wrześniowych zawodów Formula SAE we Włoszech.

Bolid waży trochę ponad ćwierć tony, ale rozpędza się do 100 km/h w ciągu 4 sekund!

W połowie września bolid weźmie udział w zawodach we Włoszech, w ramach których studenci projektują i budują małe, wyścigowe samochody, a następnie ścigają się nimi.

Kierownik zespołu WUTracing, Mateusz Gugała z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej stwierdził, że prawie żaden samochód osobowy, a także sportowy nie może konkurować ze skonstruowanym bolidem. Maksymalna prędkość tego pojazdu wyniesie 170 km/h., jednak ze względu na niską przyczepność pojazdu przy takiej prędkości, studenci będą ograniczać się do 130 km/h. Mateusz Gugała powiedział, że jeśli usunie się elementy aerodynamiczne, pojazd ma szansę osiągnąć prędkość nawet 240 km/h.

"Ale na zawodach nie osiąga się dużych prędkości maksymalnych" - zastrzegł kierownik zespołu, bo - jak tłumaczył - tory są kręte, a średnie prędkości wynoszą 60-70 km/h. Dodał, że ma to związek z bezpieczeństwem kierowców, którymi są studenci, a nie zawodowcy.

Tym, co wyróżnia bolid jest m.in. zawieszenie, które pozwala uzyskać niższy środek ciężkości, sprężarka w silniku, układ przeniesienia napędu czy pakiet aerodynamiczny.

Do zdobycia w konkursie jest 1000 punktów, z czego prawie 1/3 to punkty w tzw. konkurencji statycznej: za specyfikację techniczną, analizę kosztów i prezentację biznesową. Pozostałe punkty uzyskiwane będą w czasie 5 konkurencji. Sprawdzane będą m.in. przyspieszenie, zużycie paliwa, przyczepność boczna czy jazda po krętym torze.

Celem konkursu jest pomoc utalentowanym studentom w budowaniu ich przyszłości, a także ukierunkowywaniu ich nie tylko w obszarach związanych z techniką (projektowanie i wykonanie bolidu), ale także w dziedzinach marketingu, zarządzania i umiejętności interpersonalnych.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/


opublikowano: 2012-08-09
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności