Chiński i arabski język biznesowy, współpraca z uczelniami azjatyckimi, staże w placówkach dyplomatycznych – SWPS w Warszawie uruchamia studia azjatyckie z dwiema specjalnościami, obejmującymi Chiny i inne kraje Azji Wschodniej oraz Bliski Wschód. Program powstał w oparciu o analizy procesów gospodarczych.
W związku z szybko rosnącą polityczną i gospodarczą siłą Azji grupa znanych badaczy i praktyków zajmujących się tą częścią świata przygotowała program licencjackich interdyscyplinarnych studiów azjatyckich (dziennych i zaocznych). Kierunek oferowany od nowego roku akademickiego przez SWPS w Warszawie obejmuje dwie specjalności: Chiny, Japonię i inne kraje Azji Wschodniej, z nauką języka chińskiego, oraz Bliski Wschód z nauką języka arabskiego.
– Oba te regiony świata mają obecnie kluczowe znaczenie dla Unii Europejskiej. Powinniśmy aktywnie włączać się w jej działalność i czerpać korzyści z dostępnych mechanizmów współpracy gospodarczej – twierdzi dr hab. Krzysztof Gawlikowski, dyrektor Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej w SWPS. – Chiny zaoferowały Europie budowę superszybkiej linii kolejowej w relacji Londyn – Pekin. Obecnie trwają wstępne negocjacje. Linia powinna przebiegać przez Polskę.
Realizacja tego projektu oznaczałaby w praktyce nowy etap globalizacji i znaczne zacieśnienie więzi Chin z Europą. Polska i Europa muszą się uczyć na nowo współpracy z Azją Wschodnią jako nowym biegunem gospodarczym i politycznym współczesnego świata – dodaje.
– Fachowców specjalizujących się w problematyce i specyfice krajów Bliskiego Wschodu brakuje dotkliwie nie tylko w Polsce, ale również w Unii Europejskiej, która odgrywa coraz większą rolę w przemianach w basenie Morza Śródziemnego – uzupełnia prof. Janusz Danecki, wybitny polski arabista.
W ramach kilkunastu modułów programowych wchodzących w skład dwóch specjalności studenci dowiedzą się, jak funkcjonuje biznes azjatycki, poznają kulturę i sztukę wybranego regionu, jego strukturę społeczną, myśl i tradycję polityczną. Dowiedzą się, jak wygląda modernizacja krajów Bliskiego Wschodu i Azji Wschodniej. Nauczą się, jak skutecznie budować relacje i prowadzić negocjacje w różnych kulturach.
Poznają podstawowe reguły etykiety oraz dobrych obyczajów w życiu codziennym i oficjalnym, kulturę jedzenia i biesiadowania, a w ramach zajęć sportowych będą mieli do wyboru tai-ji, jogę lub medytację. Na ostatnim roku studiów wezmą udział w zajęciach ze specjalistycznego języka literackiego i naukowego, a także translatoriach i konwersatoriach z native speakerami.
Wszyscy studenci tego kierunku, prócz wiedzy o wybranym regionie, zdobędą także podstawową wiedzę o całej Azji i o świecie współczesnym. Najlepsi będą mogli ubiegać się o grant na studia w Chinach oraz staże językowe na Bliskim Wschodzie.
Dr hab. Gawlikowski przekonuje, że specjaliści od Azji i Bliskiego Wschodu są dzisiaj poszukiwani w dyplomacji, administracji państwowej, organizacjach międzynarodowych, firmach prowadzących interesy z Azjatami i w coraz liczniejszych firmach azjatyckich działających w Europie, jak też w instytucjach kulturalnych promujących kultury Wschodu.
Licencjackie studia azjatyckie przygotują do współpracy z firmami azjatyckimi, zarówno w Polsce, jak i krajach zachodnich, gdzie tacy specjaliści są również poszukiwani.