Pierwszy lot Amelii, rakiety Studenckiego Koła Astronautycznego PW

Na prywatnym lotnisku w Grębiszewie pod Warszawą, odbył się udany start rakiety Amelia Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej. Amelia to pierwsza konstrukcja „Rakietowców” ze SKA.

Jej nazwa nawiązuje do wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (w skrócie MEiL), na którym powstała. Duży wkład w rozwój projektu mieli pracownicy naukowi Zakładu Silników Lotniczych Instytutu Techniki Cieplnej PW oraz Instytutu Lotnictwa.
 
Gotowa do startu Amelia ważyła 5060g. Na jej pokładzie znajdowały się urządzenia rejestrujące ciśnienia i przyspieszenia oraz kamera. Głównym zadaniem było przetestowanie wszystkich podstawowych elementów rakiety. Badano między innymi konstrukcję nośną, system odzyskiwania i komputer pokładowy. Weryfikowano również stabilność rakiety. Eksperymentalny lot miał umożliwić testy rozwiązań przybliżających członków Sekcji Rakietowej do realizacji kolejnych, bardziej zaawansowanych, projektów.
 
Założeniem było, że cały testowy lot rakiety będzie widoczny dla obserwatorów z powierzchni Ziemi. Między innymi dlatego w silniku znajdowało się jedynie 480g materiału pędnego. Pozwoliło to na osiągnięcie niższego pułapu tak, aby nie zaszła potrzeba rezerwowania przestrzeni powietrznej. Wykorzystano, testowany wcześniej dzięki uprzejmości pracowników Instytutu Lotnictwa, silnik kompozytowy, który wypełniono popularnym ,,karmelkiem'' z bardzo niewielką domieszką drobnego pyłu aluminiowego.
 
Start okazał się sukcesem, rakieta wzniosła się na kilkaset metrów w górę gdzie pomyślnie otworzył się spadochron i opadła na nim bezpiecznie na Ziemię. Układy pomiarowe przyspieszeń i ciśnień również przeszły test lotny pomyślnie. Niestety w pewnym momencie nastąpiło przerwanie zapisu danych oraz pracy kamery znajdującej się na pokładzie.
 
Na starcie oprócz członków Koła obecni byli również pracownicy Instytutu Lotnictwa, oraz Politechniki Warszawskiej, m.in. jeden z konstruktorów rakiety Meteor 2 oraz opiekun SKA, a zarazem przewodniczący Komitetu Badań Satelitarnych PAN – profesor Piotr Wolański.
 
Rakieta Amelia będzie ponownie wykorzystywana do testów nowych rozwiązań, a w najbliżej przyszłości do testów poprawionych układów elektronicznych. Tymczasem prace projektowe nad następczynią Amelii nabierają tempa.
 
Pierwsze fotografie ze startu są już dostępne na stronie Sekcji Rakietowej SKA: http://ska.pw.edu.pl/rakietowcy  Więcej zdjęć i aktualności dostępnych jest na fanpage Sekcji Rakietowej w portalu Facebook: http://www.facebook.com/SekcjaRakietowaSKA  Niedługo powinny pojawić się kolejne zdjęcia wraz z materiałami filmowymi.
 
Sekcja Rakietowa SKA serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspierali jej pracę, w szczególności pracownikom Instytutu Lotnictwa i wydziału MEiL w tym opiekunowi Sekcji – dr Pawłowi Oleszczakowi.

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności