Dnia 12 stycznia Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy, m.in. w zakresie działań dydaktycznych i prac badawczych. Dokument parafowali rektor WUM prof. Marek Krawczyk i rektor PW prof. Włodzimierz Kurnik.
"Jestem przekonany, że ta umowa pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał dwóch ważnych warszawskich uczelni" - podkreślił w środę rektor WUM, prof. Krawczyk.
Rektor Politechniki Warszawskiej dodał zaś, że upatruje szans na efektywną współpracę m.in. w zakresie aparatury medycznej, informatyzacji medycyny, inżynierii biomedycznej, chemii, fizyki i materiałów dla medycyny. Prof. Kurnik zwrócił uwagę, że duże możliwości rozwoju daje również wspólne ubieganie się o środki unijne.
W ramach umowy obie placówki mają wspierać współpracę samorządów studenckich i doktoranckich w działalności naukowej, kulturalnej, organizacyjnej i sportowej. Porozumienie zakłada też organizację wspólnych konferencji i seminariów obejmujących problematykę rozwoju szkolnictwa wyższego i badań naukowych.
WUM i PW chcą także wspólnie m.in. podnosić konkurencyjność swoich ośrodków badawczych.
W umowie zapisano też wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych oraz wspólne działania na rzecz transferu technologii i wiedzy do przemysłu i sektora medycznego.
Porozumienie jest usankcjonowaniem istniejącej już współpracy między uczelniami. Najważniejszym wspólnym projektem jest utworzenie - wraz z Uniwersytetem Warszawskim i siedmioma instytutami PAN - Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) - największego przedsięwzięcia biomedycznego i biotechnologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano pod koniec września ubiegłego roku.
CePT ma być prężnym ośrodkiem naukowym, który będzie się składać ze ściśle współpracujących ze sobą środowiskowych centrów badawczych. Tam będą prowadzone badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w szczególności chorób nowotworowych, neurologicznych, układu krążenia oraz schorzeń związanych ze starzeniem się.
Warszawski Uniwersytet Medyczny w ostatnim czasie podpisał podobne umowy o współpracy m.in. z Uniwersytetem Warszawskim i Wojskowym Instytutem Medycznym. LT
Źródło: PAP - Nauka w Polsce