
W Radomiu powstanie Centrum Hospicyjno-Rehabilitacyjne. Założenia inwestycji przedstawiło w piątek dziennikarzom radomskie Stowarzyszenie im. Ojca Pio. Szacunkowy koszt realizacji przedsięwzięcia to 35 mln zł.
Po wybudowaniu placówki stowarzyszenie chciałoby objąć pomocą około 100 osób.
Prezes Stowarzyszenia im. Ojca Pio Jadwiga Panek - Lenartowicz zapowiedziała, że aby zrealizować inwestycję, stowarzyszenie będzie ubiegało się o fundusze unijne.
"Liczymy także na wsparcie władz wojewódzkich, miejskich, sponsorów i wszystkich mieszkańców Radomia oraz okolic" - podkreśliła szefowa stowarzyszenia. Dodała, że działalność hospicjum można też wspierać poprzez odpis 1 proc. podatku.
Hospicjum ma być wybudowane na działce o powierzchni ponad 4 tys. m kw. Miasto sprzedało stowarzyszeniu nieruchomość za 1 proc. jej wartości. Działka jest położona w okolicy radomskiego szpitala na Józefowie. Członkowie stowarzyszenia liczą, że dzięki takiej lokalizacji do pracy w hospicjum włączą się radomscy lekarze.
Obecnie Stowarzyszenie im. Ojca Pio prowadzi hospicjum domowe dla dzieci. Pod jego opieką jest 27 osób z chorobami nowotworowymi, genetycznymi i metabolicznymi. (PAP)