
Prof. Mieczysław Jaroniec z Kent State University z Ohio otrzymał tytuł doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uroczystość nadania honorowego doktoratu odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego WAT.
Uczony urodził się w 1941 roku w Okrzei; jest absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 1991 roku pracuje w Kent State University. Specjalizuje się w chemii teoretycznej zjawisk powierzchniowych i należy do najwybitniejszych polskich chemików. Zaliczany jest do czołówki badaczy zajmujących się nauką o materiałach w Stanach Zjednoczonych.
Prof. Jaroniec jest autorem 850 artykułów
naukowych
i komunikatów, wygłosił 450 wykładów na międzynarodowych
konferencjach i sympozjach.
W 1986 i 1991 r. Szwedzka Akademia
Nauk zapraszała go do grona naukowców nominujących kandydatów do Nagrody
Nobla
w dziedzinie chemii.
Zgodnie z tradycją akademicką po
części oficjalnej doktor honoris causa WAT prof. Mieczysław Jaroniec
wygłosił wykład inauguracyjny. "Materiały nanoporowate: najnowsze
osiągnięcia
w dziedzinie uporządkowanych nanostruktur".
Rok akademicki 2010/2011 w Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęło prawie 9 tys. studentów, w tym prawie 1000 podchorążych. 60. rok WAT jest pierwszym rokiem nauki w tej uczelni dla ponad 2 tys. studentów. "W 2010 roku, mimo niżu demograficznego, liczba starających się o przyjęcie na studia stacjonarne do WAT była bardzo wysoka - o jedno miejsce ubiegało się średnio 4 kandydatów na studia cywilne i ponad 10 na studia mundurowe" - poinformował rzecznik uczelni.
PAP - Nauka w Polsce