W Warszawie rozpoczynają się warsztaty promujące współpracę matematyków z przemysłem

Strona www: esgi77.pl.
Dział: Warszawa

Blisko stu matematyków i naukowców innych specjalności z całej Polski oraz innych krajów Europy będzie rozwiązywać problemy zgłoszone przez polskie przedsiębiorstwa i instytucje z sektora publicznego. Okazją do tego są rozpoczęte 27 września tygodniowe warsztaty badawcze "European Study Group with Industry" (ESGI), zorganizowane przez Polską Akademię Nauk przy współpracy z The Oxford Centre for Collaborative Applied Mathematics.

Jak poinformowali organizatorzy, po raz pierwszy impreza z tego cyklu odbywa się w Polsce. Jednym z jej głównych celów jest pokazanie - zarówno naukowcom, jaki i przedsiębiorcom - korzyści, wynikających z wzajemnej współpracy oraz transferu specjalistycznej wiedzy naukowej do firm i instytucji.

Poza liczną grupą Polaków w warsztatach biorą udział uczeni
z Oksfordu, Cambridge czy Kopenhagi. Wspólnie
z przedstawicielami instytucji sektora publicznego pracują nad rozwiązaniem zgłoszonych przez te podmioty problemów badawczych. Po zakończeniu 7-dniowego spotkania wyniki prac zostaną wykorzystane do wprowadzenia nowych produktów lub usprawnienia działalności przedsiębiorstw.

Warsztaty z serii "European Study Group with Industry" odbywają się regularnie od 1968 roku (pierwotnie pod nazwą "Oxford Study Group with Industry"). Organizatorzy spotkania w Warszawie podkreślają, że przynoszą korzyści wszystkim uczestniczącym w nich stronom. Firmy otrzymują możliwość świeżego spojrzenia na swoje problemy, szansę na przyspieszenie rozwoju oraz nowe możliwości rekrutacyjne, studenci mogą wykorzystać zdobytą wiedzę teoretyczną do rozwiązywania rzeczywistych problemów, zaś naukowcy zyskują niewyczerpane źródło nowych zagadnień teoretycznych do opracowania. To właśnie dzięki nim udało się m.in. przewidzieć sytuację na brytyjskim rynku mieszkaniowym
w 2009 roku czy opracować metody planowania rozmieszczenia towaru na półkach sklepowych w celu uzyskania jak najlepszej sprzedaży.

"Wykorzystanie potencjału intelektualnego kadry naukowej do wspierania rozwoju przedsiębiorstw jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiej gospodarki - uważa dr Kamil Kulesza, przewodniczący Rady Programowej 77 warsztatów ESGI. - Po dwudziestu latach transformacji możliwości polskich ośrodków naukowych są wykorzystywane przez przedsiębiorców w znacznie mniejszym zakresie, niż ma to miejsce w innych państwach rozwiniętych. Organizując wspólne warsztaty, w formule, która się dobrze sprawdza w innych krajach, chcemy obu środowiskom pokazać praktyczne, konkretne korzyści wynikające ze wzajemnej współpracy".

Honorowym patronem tegorocznych warsztatów ESGI jest ambasada brytyjska w Polsce, natomiast sponsorami są firma Sygnity i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Ambasada Wielkiej Brytanii od kilku lat przygląda się pracy matematyków z Polskiej Akademii Nauk i wspiera ich w różnych projektach. W ubiegłych latach pomagaliśmy naukowcom uczestniczyć w praktykach, które odbywały się w Wielkiej Brytanii
i innych krajach europejskich. W poniedziałek będę miał miałem przyjemność otworzyć warsztaty, zorganizowane po raz pierwszy w Polsce. To wspaniała kontynuacja tradycji, która wywodzi się z Oksfordu. Polscy i Brytyjscy naukowcy mają wspaniałe dokonania w matematyce i jestem przekonany, że współpracując ze sobą będą w stanie rozwiązać najtrudniejsze problemy, z którymi zmagają się przedsiębiorcy" - deklarował przed rozpoczęciem warsztatów Ric Todd, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Zdaniem prezesa ARP, Wojciecha Dąbrowskiego, jednym z ważnych zadań Agencji Rozwoju Przemysłu jest pełnienie roli stymulatora działań proinnowacyjnych. "Dlatego zdecydowaliśmy się na wsparcie warsztatów promujących współpracę środowisk naukowych i badawczych z przedsiębiorcami. Liczymy na to, że jej efektem będzie zwiększenie pozycji produktów i usług przedsiębiorstw na rynku" - dodaje.

Uczestnicy tegorocznych warsztatów zajmą się m.in. modelami i miarami do oceny skuteczności wykorzystania środków na badania naukowe i rozwojem zaawansowanych technologii; szacowaniem skutków rzeczowych i finansowych zmiany uwarunkowań sektora małych i średnich przedsiębiorstw; optymalizacją portfela propozycji inwestycyjnych dla gry inwestycyjnej; wykorzystaniem technik kryptograficznych w procesach zapewniania wierności zasobów cyfrowych podlegających długotrwałemu przechowywaniu oraz matematycznymi technikami ochrony prywatności pacjentów w medycznych bazach danych.

Więcej informacji na temat warsztatów "77th European Study Group with Industry" można znaleźć na stronie: 

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności