Młodzi naukowcy rozpoczęli 4-dniowe obrady na PW

92 młodych naukowców z 8 krajów bierze udział w V "Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców - Młodzi naukowcy wobec wyzwań współczesnej techniki", która w poniedziałek rozpoczęła się na Politechnice Warszawskiej (PW). Konferencja zakończy się 16 września.

"Gdy byłem w waszym wieku głównym celem młodych naukowców było zdobywanie i gromadzenie wiedzy. Teraz można ją zdobyć bardzo szybko, dlatego cele młodych naukowców uległy zmianie" - powiedział podczas otwarcia konferencji prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej prof. Tadeusz Kulik.

Jego zdaniem, obecnie jednym z najważniejszych zadań młodych naukowców jest spotkanie i dialog z naukowcami z całego świata, pracującymi w rozmaitych dziedzinach nauki.

"Wyjątkową szansę nawiązania takich kontaktów dają właśnie międzynarodowe konferencje, które mogą umożliwić początek współpracy w ramach międzynarodowych, interdyscyplinarnych zespołów naukowych" - przekonywał prorektor PW.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Konferencji Artur Badyda przypomniał zaś, że w odbywającej się w 2006 roku pierwszej edycji Konferencji uczestniczyło 60 osób, a w ubiegłorocznej - już 91 młodych naukowców.

"Ubiegłoroczna konferencja była też pierwszym spotkaniem międzynarodowym, bo wzięło w niej udział również 21 zagranicznych doktorantów. W tym roku w konferencji uczestniczy 92 naukowców z 8 krajów świata" - mówił Badyda.

Referaty prezentowane podczas konferencji obejmują różnorodne dziedziny wiedzy: nauki przyrodnicze; inżynierię biomedyczną; mechanikę, automatykę i robotykę; urbanistykę, architekturę
i budownictwo; matematykę stosowaną; elektronikę i techniki informacyjne; nanotechnologie i materiały; nauki społeczne
w technice.

Sesje plenarne - poświęcone m.in. finansowaniu nauki, innowacyjności, przedsiębiorczości i ochronie własności intelektualnej - będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

W tym roku wykład inaugurujący Konferencję, poświęcony ekonomicznym aspektom transferu technologii wygłosił prof. Witold Orłowski ze Szkoły Biznesy PW.

Jak mówił, wielkość państw widocznych dziś na mapie Europy nie jest proporcjonalna do wielkości ich gospodarek. "Dobrym przykładem może być Rosja, która - jeśli weźmiemy pod uwagę terytorium, czy społeczeństwo - jest gigantem, ale pod względem ekonomicznym już nie" - zauważył prof. Orłowski.

Tłumaczył, że biorąc pod uwagę stopień rozwoju gospodarczego centrum Europy wcale nie znajduje się w Polsce, a raczej
w Niemczech czy innych krajach zachodniej Europy. Kluczem do odpowiedzi na pytanie o przyczyny dysproporcji między krajami wschodniej i zachodniej Europy, jest różnica w stopniu wykorzystania nowych technologii w gospodarce.

"Im szybciej dany kraj absorbuje nowe technologie, tym szybciej może rozwijać się ekonomicznie" - podkreślił ekspert.

Jednak, by zmniejszyć dystans dzielący m.in. Polskę od krajów rozwiniętych, oprócz samych technologii dostępnych na rynku niezbędny jest też kapitał ludzki. "Potrzebni są dobrze wykształceni ludzie, którzy będą wiedzieli jak tych technologii używać" - zaznaczył prof. Orłowski.

Potwierdzały to zaprezentowane dane niego dane, z których wynika, że kraje o największej liczbie osób z wyższym wykształceniem należą również do grona krajów najbardziej innowacyjnych.

Organizatorem Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców jest Rada Doktorantów Politechniki Warszawskiej. Honorowy patronat nad konferencją objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Barbara Kudrycka, marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik oraz rektor Politechniki Warszawskiej - prof. Włodzimierz Kurnik.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności