
Prof. Stanisław Sołtysiński - jeden z najwybitniejszych polskich prawników - otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Handlowej (SGH). Odznaczenie zostanie wręczone 14 kwietnia, podczas posiedzenia senatu SGH. Uroczystość będzie częścią obchodów dorocznego święta uczelni.
"Profesor Sołtysiński otrzymuje tytuł honorowego doktora jako jeden z najwybitniejszych polskich prawników przełomu XX i XXI w., współtwórca kodeksu spółek handlowych - prawnego fundamentu gospodarki rynkowej w Polsce" - wyjaśnił rzecznik SGH. Jego twórczość naukowa wywarła trwały wpływ nie tylko na ustawodawstwo gospodarcze Polski i Unii Europejskiej, czy na orzecznictwo sądów polskich, amerykańskich i niemieckich, ale przyczyniła się także do wzmocnienia nowoczesnego wizerunku nauki polskiej na arenie międzynarodowej.
Prof. Sołtysiński ukończył studia prawnicze i zdobył kolejne stopnie naukowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1966-1967 studiował podyplomowo w London School of Economics oraz na Columbia University w Nowym Jorku. Tam też otrzymał dyplom Master of Laws (LL.M). Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1988 r.
Pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracował na University of Pennsylvania Law School oraz w College of Europe w Brugii. Na początku lat 90. reprezentował polski rząd w rozmowach prowadzących do stowarzyszenia Polski ze Wspólnotą Europejską. Był także członkiem Komisji Ekspertów doradzającej rządowi w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Doradzał również w sprawach reformy ustawodawstwa prowadzącej do rozwoju handlu międzynarodowego i zagranicznych inwestycji.
W jego dorobku znajduje się kilkanaście książek i ponad 200 publikacji na temat prawa handlowego, własności intelektualnej, prawa antymonopolowego i prawa cywilnego.
Posiedzenie
senatu SGH, podczas którego wręczony zostanie tytuł doktora honoris
causa rozpocznie się w środę 14 kwietnia o godz. 11. W drugiej części
obchodów dyplomy odbiorą nowo promowani doktorzy i doktorzy
habilitowani. Ostatnim punktem uroczystego posiedzenia Senatu będzie
wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na projekt architektoniczny nowego
gmachu, który uczelnia zamierza wybudować na działce przy ul. Batorego
8. Wśród nagrodzonych będą zdobywcy pierwszego miejsca z pracowni PALK
Architekci spółka z o.o. z Warszawy.
PAP - Nauka w Polsce