Ósmy rok wtorków naukowych na Wydziale Psychologii UW

Dział: Warszawa

2 marca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynają się cotygodniowe wtorki naukowe. Podczas organizowanych od 2002 roku "Spotkań Wtorkowych" pracownicy Wydziału i zaproszeni goście z innych uczelni mogą się podzielić wynikami swoich ostatnich badań i przemyśleń teoretycznych.

Spotkanie odbywają się zawsze o tej samej porze, w czasie tzw. dużej przerwy - od godz. 15.15-16.00. Pomysłodawczynią cyklu jest kierownik studiów doktoranckich, prof. UW, dr hab. Maria Lewicka.

"Aby pomysł przerodził się w tradycję trzeba było spełnić kilka warunków: spotkania musiały być regularne, krótkie, w ogólnie dostępnym czasie, dobrze rozpropagowane, no i bez śmiertelnie poważnego charakteru. Stąd pomysł, by na patrona spotkań wybrać Koziołka Matołka i honorować wykładowców jego podobizną" - tłumaczy Lewicka.

Przyznaje, że to ona oraz prof. Tytus Sosnowski z Wydziału byli pomysłodawcami figurki Koziołka. "Koziołki są rodem z Pacanowa. Kupujemy je na miejscu, jesteśmy też w stałym kontakcie z Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Plakaty i dobór rysunków to moja rola. Wtorki są inicjatywą całkowicie nieformalną, ale takie się najlepiej przyjmują, bo wkłada się w nie serce" - zaznacza naukowiec.

W trakcie najbliższego spotkania dr Izabela Bednarczyk z Instytutu Studiów Społecznych wygłosi wykład o wybranych uwarunkowaniach i konsekwencjach stylu jedzenia.

Podczas kolejnych wykładów będzie mowa m.in. o podobieństwach zachowań ludzi i mrówek, neuronalnych podstawach smutku i empatii, roli ciała migdałowatego w przekazywaniu informacji emocjogennych, związkach między trudnością wychowawczą a kontrolą rodzicielską.

"Aktualnie harmonogram tworzy się już niejako sam. Zgłaszają się do mnie osoby chętne do wystąpień, również studenci i doktoranci, ja sama zapraszam wiele osób. Ale generalnie zestaw występujących osób to już dzieło całego Wydziału Psychologii. Najbardziej cieszy to, że przychodzą studenci, że sami studenci proponują też swoje wystąpienia" - dodaje Lewicka.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności