Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych PW ma 10 lat

Dział: Warszawa

Sfinansowanie większej liczby stypendiów naukowych, udzielenie większego wsparcia kołom naukowym, przeznaczenie większej niż dotąd ilości pieniędzy na popularyzację radiokomunikacji i telekomunikacji wśród studentów poprzez organizowanie specjalnych warsztatów i wykładów poświęconych różnym aktualnym tematom z obu dziedzin - to główne punkty planu działalności na najbliższe lata Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.

Fundacja obchodzi w tym roku 10-lecie swojego istnienia. Została założona - jak przypomniał podczas jej niedawnego uroczystego posiedzenia prof. Włodzimierz Kurnik, rektor PW - 8 listopada 1999 roku przez 10 dużych firm (m.in. Alcatel, Aster, Ericsson, Nokia, Philips, Siemens), a pierwsze posiedzenie odbyło się 13 stycznia 2000 roku. Od tamtej pory, dzięki działalności Fundacji i hojności jej sponsorów, kilka laboratoriów PW zostało wyposażonych w nowoczesną aparaturę, a trzy kolejne (cyfrowych systemów komórkowych, techniki antenowej i telewizji wysokiej rozdzielczości) stworzono od podstaw. 

Jednym z najważniejszych osiągnięć Fundacji - jak podkreślił rektor - jest sfinansowanie 171 stypendiów naukowych dla wyróżniających się prac studenckich, inżynierskich i magisterskich oraz prac wspomagających udział w programach międzynarodowych.

W ciągu 10 lat działalności instytucja wsparła też organizacyjnie i finansowo 29 konkursów, w tym - od roku 2002 - ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych, którego laureatami zostały 33 osoby z różnych ośrodków akademickich. Objęła również patronat nad studenckim ruchem naukowym uczelni, pomogła w organizacji paneli dyskusyjnych (ostatni ubiegłoroczny poświęcony był Polsce cyfrowej i budowie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu), sponsorowała wydawanie periodyków naukowych, dofinansowywała udział młodych naukowców w konferencjach krajowych i zagranicznych.

Obecnie w Radzie Fundacji zasiadają przedstawiciele 20 firm, takich jak m.in. Nokia, Kapsch, Polkomtel, Ericsson, Alcatel-Lucent, Philips, Astra, Crowley Data, Telekomunikacja Polska, Polskie Radio, Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Pięciu firmom, które najbardziej przyczyniły się do wsparcia programu stypendialnego (PTK Centertel, Alcatel-Lucent, Nokia-Siemens Networks, Telekomunikacja Polska, PTK Centertel).PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności