IV Konferencja Naukowa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dział: Warszawa

Prezentacja wybranych prac naukowych nagrodzonych przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w roku 2008 oraz seminarium na temat etycznych aspektów publikowania prac naukowych - to główne punkty IV Konferencji Naukowej I Wydziału Lekarskiego, organizowanej 6 maja wspólnie z Polską Akademią Nauk.

W czasie konferencji zostanie wygłoszonych siedem referatów, obejmujących takie m.in. zagadnienia jak czynniki genetyczne w orbitopatii tarczycowej (zespół objawów ocznych wywołany zapaleniem immunologicznym tkanek miękkich oczodołu), stan obecny i perspektywy terapii fagowej, rola medycyny nuklearnej w leczeniu guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego (rakowiaków), czy choroby pęcherzowe skóry.

Seminarium poświęcone sprawom etyki publikacji naukowych, które odbędzie się w drugiej części konferencji otworzy prof. Mirosław Wielgoś, dziekan I Wydziału Lekarskiego. Głos zabiorą m.in. prof. Andrzej Górski, wiceprezes PAN oraz prof. Thomas J. Liesegang, redaktor naczelny ukazującego się od 1884 roku miesięcznika American Journal of Ophthalmology, publikującego prace naukowe z okulistyki.

Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. To tutaj w roku 1809 z inicjatywy Stanisława Staszica powstał Wydział Akademicko-Lekarski, na którym wykładano nauki medyczne, chirurgię i farmację. Obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny jest największą i jedną z najbardziej prestiżowych uczelni medycznych w Polsce, gdzie na 11 kierunkach i trzech specjalnościach studiuje ponad 10 tys. studentów. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności