Dzień Politechniki Warszawskiej

15 listopada 1915 roku o godz. 13.00 w Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej „odbył się akt otwarcia Politechniki”. Gmach Główny był wówczas zajęty na szpital wojskowy. Od tego momentu Uczelnia zaczęła funkcjonować pod nazwą Politechnika Warszawska z polskim językiem wykładowym. W 90. rocznicę tego wydarzenia Senat Politechniki Warszawskiej ustanowił 15 listopada Dniem Politechniki.

W tym roku po raz pierwszy będziemy nasze święto obchodzić w sobotę i dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich warszawiaków i mieszkańców Mazowsza do uczestnictwa w obchodach. A będą one intensywne i zróżnicowane w charakterze. Będą elementy tradycji, jak uroczyste posiedzenie Senatu PW, elementy sportowe, rozrywkowe, kulturalne i oczywiście – jak na najlepszą uczelnię techniczną w Polsce przystało – naukowe.

Wydarzeniem o największym znaczeniu, takim, które w naszej opinii zainteresuje ogromne rzesze, będzie wystawa poświęcona uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC zbudowanego w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie wysiłkiem około 5000 fizyków z całego świata, w tym naszych uczonych z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Akcelerator LHC to gigantyczne i nie mające precedensu wydarzenie naukowe. Jaki był w nim udział naszych uczonych i na czym polega wyjątkowość tego osiągnięcia technologicznego będzie się można dowiedzieć na wystawie zorganizowanej w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Będzie ją można zwiedzać do 23 listopada. W 2009 roku - ze względu na walory edukacyjne i poznawcze - będzie ona prezentowana w 9 polskich miastach, ale w „wersji okrojonej”, zawierającej ok. 50% elementów. Pełną ekspozycję będzie można zobaczyć tylko u nas na Wydziale Fizyki PW.

Przed Gmachem Głównym w wielkim namiocie będą się prezentować koła naukowe, działające na Politechnice. Studenci-pasjonaci robią tam niesamowite rzeczy i na prawdę mają się czym pochwalić. Wystawę samochodów - od starych wręcz muzealnych eksponatów po te najnowocześniejsze – przygotuje Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych.

Swoje podwoje dla młodych chemików otworzy Wydział Chemiczny – wykłady dla młodzieży połączone ze zwiedzaniem laboratoriów będą na pewno bardziej ciekawą zabawą niż nauką. Wykład dla uczniów szkół średnich nt. „Elektroniczny nos i język” wygłosi prof. dr. hab. inż. Wojciech Wróblewski – najmłodszy profesor PW.

Przez cały dzień pracownicy Muzeum PW będą oprowadzać po Politechnice Warszawskiej i jej historycznych obiektach na Terenie Centralnym.
Tradycją stał bieg przełajowy o puchar Rektora PW. Odbywa się on na stadionie Politechniki (wejście od ul. Batorego) i startują w nim studenci i pracownicy.

Chwilę odpocząć i posilić się będzie można przy grillu na dziedzińcu Gmachu Głównego przy Bibliotece Głównej. w samej bibliotece będzie można obejrzeć wystawę pt. „ Uczymy się... podręczniki, przyrządy laboratoryjne, źródła elektroniczne”.

Wieczór spędzimy w Dużej Auli Gmachu Głównego. Tu odbędzie się finałowa gala wyborów Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej. Program obejmie prezentację najpiękniejszych studentek i najprzystojniejszych studentów Politechniki oraz występ orkiestry tanecznej „The Engineers Band”. 

źródło: Politechnika Warszawska


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności