25 czerwca 2026 (czwartek), godz. 19:00

GRAN PARTITA / WOLFGANG AMADEUS MOZART

GRAN PARTITA %2F WOLFGANG AMADEUS MOZART
GRAN PARTITA %2F WOLFGANG AMADEUS MOZART

Miejsce: Muzeum Łazienki Królewskie
Warszawa, ul. Agrykola 1, Warszawa

Kup bilet

Cena biletu: 43 PLN

ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DĘTYCH ORKIESTRY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

Serenady, divertimenta, kasacje, nokturny, partity… Harmoniemusik, czyli muzyka przeznaczona na zespoły instrumentów dętych, przyjmowała różne formy. Nurt ten, którego źródeł jedni poszukują w tradycji wojskowej, inni – w praktyce muzycznej zespołów dworskich, rozkwitł w pełni w dobie klasycyzmu.

Doskonałe wyczucie możliwości instrumentów oraz wrażliwość na ich brzmienie sprawiły, że w twórczości Mozarta dokonała się ewolucja gatunku serenady. Wychodząc od lekkich w charakterze utworów, wiedeński geniusz dążył do ukształtowania formy bogatej wyrazowo i brzmieniowo, co przywołuje na myśl jego znakomitą muzykę symfoniczną. Serenada B-dur, przeznaczona na trzynaście instrumentów dętych, stanowi jeden z najdoskonalszych tego przykładów. Tytuł Gran Partita, choć nie pochodzi od Mozarta, znakomicie oddaje charakter i formę kompozycji. Składający się z siedmiu części cykl jest jednym z najdłuższych niewokalnych utworów Mozarta. Kompozytor łączy w nim charakterystyczną dla kameralistyki umiejętność zestawiania barw poszczególnych instrumentów z równowagą i dostojeństwem brzmienia fragmentów tutti, które cechują muzykę symfoniczną.

Marta Dziewanowska-Pachowska

 

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart

Serenada B-dur KV 361/370a (Gran Partita)

 


🔴 Regulamin sprzedaży biletów oraz uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Polską Operę Królewską [pdf do pobrania]

🔴 Miejsca są nienumerowane

________________________________________________________________________________________________________

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00  +48 500 309 424


Kup bilet

Cena biletu: 43 PLN


opublikowano: 2026-03-30
ostatnia aktualizacja: 2026-03-31
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 09:00
Muzeum Warszawskiej Pragi - Wystawa stała
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 09:00
Muzeum Warszawy - Wystawa główna
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 10:00
Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 17:45
Dziewczyna Piętaszek
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:00
Fit For A King + Memphis May Fire + Acres + 156/Silence
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:15
Sirât
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Hexvessel + Aluk Todolo // 07.04.2026 // Hydrozagadka
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
7 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
Polityka Prywatności