14 stycznia 2026 (środa), godz. 18:10

Donnie Darko

Miejsce: Kino Amondo
Warszawa, Żurawia 20

Kup bilet

Cena biletu Normalny: 17 PLN

Po co nosisz ten durny strój człowieka? 

Kim jest Donnie Darko? W szkole – nastoletnim outsiderem. W domu – chłopakiem zmagającym się z problemami psychicznymi. W snach – wybrańcem odwiedzanym przez wielkiego, mrocznego królika o imieniu Frank. Ten ostatni twierdzi, że świat skończy się już niedługo. A kiedy sny zaczynają wkraczać do rzeczywistości, Donnie staje przed pytaniami większymi niż życie: o czas, przeznaczenie i naturę całego świata.


“Donnie Darko” jest jak skok w głąb króliczej nory. To filmowa układanka, w której mieszczą się podróże w czasie, lynchowskie spojrzenie na amerykańskie przedmieścia, high-school drama, parodia coachingu, fizyka, filozofia, społeczne niepokoje z przełomu tysiącleci i “Alicja w Krainie Czarów”. To zagadka taka sama jak reżyser, Richard Kelly, który po swoim błyskotliwym debiucie nakręcił jeszcze dwa równie dziwne filmy – i zamilkł. To także przełomowa rola dla 20-letniego w momencie kręcenia Jake’a Gyllenhaala, który jako Donnie Darko po raz pierwszy zademonstrował swój talent do kreowania niejednoznacznych, skomplikowanych postaci. 


Mówienie o kultowości nie jest w przypadku “Donniego Darko” nadużyciem: to wręcz podręcznikowy przykład dzieła kultowego. Tytuł przepadł w kinach, by z biegiem czasu zyskać rzesze oddanych fanów, którzy w dobie wczesnego Internetu analizowali na forach najdrobniejsze aspekty filmu, starając się dotrzeć do odpowiedzi na pytanie: o co w tym wszystkim chodziło? Tajemnica “Donniego Darko” fascynowała także polskich kinomanów; i to pomimo braku dystrybucji w naszym kraju. 

Kup bilet

Cena biletu Normalny: 17 PLN


opublikowano: 2026-01-08
ostatnia aktualizacja: 2026-01-12
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
13 stycznia 2026 (wtorek), godz. 17:45
Wszystkie odcienie światła
13 stycznia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
13 stycznia 2026 (wtorek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
13 stycznia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Olga Bończyk śpiewa swoje ukochane piosenki!
13 stycznia 2026 (wtorek), godz. 20:00
Sirât
14 stycznia 2026 (środa), godz. 09:00
Joga w Instytucie
14 stycznia 2026 (środa), godz. 17:50
Drugi akt
14 stycznia 2026 (środa), godz. 18:10
Donnie Darko
14 stycznia 2026 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
14 stycznia 2026 (środa), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
14 stycznia 2026 (środa), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
14 stycznia 2026 (środa), godz. 19:00
Pitch your single friend - poznajmy się offline
Polityka Prywatności