W samo południe 20 kwietnia rozpocznie się ogólnopolskie święto kobiet w naukach technicznych i ścisłych. Pionierska i jednocześnie największa w Polsce kampania Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! fetuje 15-lecie i z tej okazji na ścianie budynku przy ul. Emilii Plater 25 w Warszawie powstał mural autorstwa Anny Rudak. Jego uroczyste odsłonięcie poprzedzi konferencja prasowa (Duża Aula Politechniki Warszawskiej), na której ogłoszone zostaną wyniki najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach 2023”, oraz głośny i kolorowy przemarsz kobiet (i mężczyzn), którym bliska jest sprawa promocji nauk inżynieryjnych/ścisłych wśród dziewczyn w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogólnopolską kampanię od 2007 r. prowadzą wspólnie Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.
– Celem kampanii Dziewczyny
na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych jest przełamywanie
stereotypów
w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadpodstawowych do
podejmowania studiów
technicznych
i ścisłych
– tłumaczy dr Bianka
Siwińska, CEO
Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i
pomysłodawczyni akcji. – Nauka
i technologia potrzebują kobiet. Szczególnie
teraz, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, bo
innowacyjność technologiczna jest konieczna do budowania
społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzy i ukierunkowanych na
globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest
jednym z kluczowych warunków
jego powodzenia.
Pomysł stworzenia muralu powstał kilka miesięcy temu – wielkoformatowy obraz autorstwa Anny Rudak ma inspirować dziewczyny do wybierania nauk technicznych i ścisłych. Wciąż bowiem obserwujemy dysproporcję płci w tych dziedzinach nauki oraz (w konsekwencji) w branży nowych technologii. Dziewczyny nadal zbyt rzadko decydują się na studia inżynierskie i ścisłe, poddając się stereotypowi, że są to kierunki „męskie” i dla kobiet za trudne lub nieodpowiednie – mówi Siwińska.
Na tę dysproporcję wskazują liczne opracowania – polskie, europejskie i światowe, a co roku dane dotyczące sytuacji kobiet w Polsce znaleźć można w raporcie „Kobiety na politechnikach” przygotowywanym co roku przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym, autorstwa dr. Anny Knapińskiej. Jak czytamy w raporcie z 2023 roku (premiera dokumentu nastąpi 20 kwietnia): Niedoreprezentowanie kobiet w dziedzinie inżynierii i techniki, nazywane cyfrową luką płciową, wzbudza wiele obaw z poziomu politycznego i gospodarczego. Jeszcze w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro! Autorki raportu zwracają jednak uwagę na to, że kiedy przyjrzeć się sytuacji kobiet podejmujących studia w naukach inżynieryjno-technicznych w dłuższej perspektywie czasowej, widać, że w przypadku kierunków nowo technologicznych proporcje kobiet zwiększyły się z 13% (rok akademicki 2012/2013) do 15% (rok akademicki 2021/2022), a w przypadku kierunków informatycznych – z niespełna 11% do ponad 15%. Zwraca uwagę zwłaszcza lepsza sytuacja w ICT – liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych publicznych uczelni technicznych wzrosła w analizowanym okresie o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%.
Dr Bianka Siwińska wskazuje: – W Polsce stopniowo zwiększają się liczby i udziały kobiet podejmujących studia na uczelniach technicznych i na kierunkach związanych z nowymi technologiami, również dzięki kampaniom zachęcającym dziewczęta i młode kobiety do takich studiów. – mówi dr Siwińska. – Nieuchronnie nadchodzi rewolucja kobiet, jednak aby szybciej osiągnąć równowagę płci w tym obszarze, potrzeba intensywnych działań po stronie samych uczelni. Jednym z nich jest udział w kampanii Dziewczyny na Politechniki!/Dziewczyny do Ścisłych!.
W czasie fety z okazji 15-lecia kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! obecne będą tegoroczne ambasadorki kampanii, czyli studentki i doktorantki uczelni partnerskich oraz przedstawicielki partnerów technologicznych. W tegoroczną kampanię zaangażowanych jest w sumie 16 uczelni technicznych i uniwersyteckich wydziałów nauk ścisłych oraz 7 partnerów technologicznych (Amazon RME, Faurecia/Forvia, Huawei, Saudi Aramco, Schneider Electric, Signify, Veolia).
Program wydarzenia:
12.00 konferencja prasowa
oraz prezentacja wyników
najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach” z udziałem dr
Bianki Siwińskiej z
Fundacji Edukacyjnej Perspektywy,
dr
Anny Knapińskiej
z OPI PIB i zaproszonych gości, m.in. ambasadorek kampanii
Dziewczyny na Politechniki / Dziewczyny do Ścisłych (Politechnika
Warszawska, Duża Aula)
12.45 przemarsz z pl. Politechniki na ul. E, Plater 25, pod mural
13.15 uroczyste „odsłonięcie” muralu, przemówienia gości specjalnych
13.45 gra miejska „Na tropie nieposkromionych naukowczyń”
O Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
Inspirujemy, łączymy i wspieramy kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Zachęcamy je do wyboru edukacji w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Pomagamy im wejść na rynek pracy oraz zbudować spektakularną karierę – w przemyśle, nauce czy też na drodze rozwoju własnego startupu technologicznego. W ten sposób wspieramy powstanie pokolenia świadomych liderek, które zmienią świat technologii.
Od 15 lat wspieramy dziewczyny w
wyborze kierunków
technicznych i ścisłych w ramach akcji Dziewczyny
na politechniki!
i Dziewczyny
do ścisłych!
Do
tej pory wzięło w nich udział ponad 200 tys. dziewczyn. Prowadzimy
też szereg działań inspiracyjnych dla młodych kobiet w
technologiach
i
nauce: IT
for SHE,
LeaderSHEp
Academy,
Shesnnovation
Academy,
Dziewczyny
do nauki!,
Dziewczyny
w grze, a
także program stypendialny dla studentek informatyki: Nowe
technologie dla dziewczyn. W
większość działań wbudowujemy element mentoringu – bo wierzymy
w wartość relacji, w której
osoby z doświadczeniem chcą się nim dzielić z dziewczynami z
potencjałem.
Jesteśmy również organizatorami Perspektywy Women in Tech Summit – największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie – gromadzącego 10 tys. uczestniczek i uczestników z 80 krajów świata, które w tym roku odbędzie się po raz piąty - w dniach 14 i 15 czerwca w Expo XXI w Warszawie.
Więcej o projektach: www.womenintech.perspektywy.org