Zdobycie wykształcenia w finansach to jedna z najlepszych gwarancji na doskonale płatną i prestiżową pracę. Rozwój przedsiębiorstw z rodzimym i zagranicznym kapitałem powoduje z roku na rok coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru finansów – w 2023 r. już 8 na 10 najbardziej pożądanych pracowników to właśnie eksperci od finansów, a prognozy dla branży są jeszcze bardziej optymistyczne. Jaki kierunek studiów wybrać, by móc pracować w księgowości, gdzie zdobyć doświadczenie i gdzie szukać ofert pracy?
Księgowość to bardzo obszerna dziedzina, łącząca w sobie elementy kilku nauk. Z tego powodu nie ma jednych, określonych studiów, jakie należy skończyć, aby móc pracować w tym obszarze. Absolwent szkoły średniej może więc wybrać ekonomię, finanse, rachunkowość lub kierunki pokrewne.
Już samo wykształcenie średnie daje z resztą możliwość rozpoczęcia kariery w księgowości, zwłaszcza jeśli liceum czy technikum ma profil ekonomiczny, finansowy, a nawet matematyczny. Można więc łączyć pracę zawodową ze studiami zaocznymi, co daje możliwość nie tylko zarabiania jeszcze w trakcie nauki, ale także zdobywania bezcennego doświadczenia, które pozwoli szybko wspiąć się po szczeblach kariery i zostawić w tyle konkurencję.
Do pracy w księgowości przygotowują również dostępne na rynku kursy, zróżnicowane pod względem czasu trwania oraz tytułu, jaki się po nich uzyskuje. Warto sprawdzić dostępne opcje na stronach firm organizujących takie szkolenia.
Księgowa to bardzo odpowiedzialny zawód, dlatego też może go wykonywać wyłącznie osoba doskonale zorganizowana, dla której nie jest problemem dotrzymywanie terminów i dbanie o porządek w dokumentacji.
Od księgowej wymaga się ponadto dobrej znajomości przepisów podatkowych i stałej aktualizacji tej wiedzy, w związku z zachodzącymi zmianami. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi umieć analizować dane finansowe oraz potrafić obsługiwać programy komputerowe, zwłaszcza te przeznaczone do prowadzenia rachunków. Ważne są również kompetencje interpersonalne i zdolności komunikacyjne – księgowa często kontaktuje się z kontrahentami czy z przedstawicielami instytucji administracji publicznej.
Doświadczenie w księgowości można zdobywać jeszcze w trakcie nauki. Wiele biur rachunkowych z chęcią przyjmie na praktyki przyszłe księgowe – pracownicy etatowi będą mogli zlecić praktykantowi część obowiązków, a on sam pozna specyfikę pracy w branży.
Również w trakcie pracy na stanowisku księgowej, warto stale trzymać rękę na pulsie i uczestniczyć w kursach i szkoleniach, które w przyszłości otworzą drogę do awansu lub pozwolą znaleźć jeszcze lepszą pracę.
Perspektywy zawodowe księgowej zależą w dużej mierze od jej umiejętności i zdobytej praktyki – od małych biur księgowych, przez działy księgowe dużych firm, aż po specjalistyczne stanowiska w międzynarodowych korporacjach. Liczy się zarówno rozległa wiedza ogólna z zakresu finansów, jak i wyspecjalizowanie się w wąskiej dziedzinie z tego obszaru, które da ci status eksperta.
Wejdź na https://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;st/warszawa;l i sprawdź, ile może zarobić księgowa oraz z jakimi wymaganiami związane są możliwości zatrudnienia. Jeśli jesteś w trakcie studiów, warto także zorientować się, która z firm umożliwia pracę w niepełnym wymiarze godzin, dzięki której zdobędziesz niezbędną praktykę.