Artykuł sponsorowany
 

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji - co po tym kierunku studiów

Proces produkcyjny przebiega wieloetapowo, a każdorazowy błąd wiąże się z konsekwencjami finansowymi. Podstawą jego skuteczności jest usprawnienie funkcjonowania procesu. Sprawne zarządzanie procesem produkcyjnym wymaga odpowiedniego wykształcenia, dlatego też na rynku zapotrzebowanie na tego typu fachowców jest spore. Zarządzanie i Inżynieria Produkcji to chętnie wybierany przez maturzystów kierunek studiów. Jaka przyszłość czeka absolwentów tego kierunku?

Charakterystyka kierunku

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji to kierunek techniczny, a studia mają profil praktyczny. Stanowi ciekawą propozycję dla maturzystów, przed którymi otwierają się szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki. Kształcenie najczęściej obejmuje studia inżynierskie trwające 7 semestrów. Naukę można kontynuować na studiach II stopnia, uzyskując tytuł magistra. Program nauczania na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji opiera się na przedmiotach technicznych i kształtowaniu umiejętności zarządzania. Studenci zgłębiają wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, ekonomii oraz przedmiotów humanistyczno-społecznych.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji - co po tym?

Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach, gdzie niezbędne będzie łączenie wiedzy inżynierskiej z zakresu technologii produkcji z umiejętnościami zarządzania. Ponadto mogą zajmować stanowiska w zakładach produkcyjnych, firmach doradczych, laboratoriach, instytucjach publicznych czy w ośrodkach badawczych. Poniżej opisano najczęściej wykonywane przez absolwentów Zarządzania i Inżynierii Produkcji zawody.

Inżynier ds. planowania produkcji

Stanowisko wymaga znajomości specyfiki procesów produkcyjnych oraz umiejętności logistycznych. Inżynier ds. planowania produkcji tworzy plany produkcyjne, nadzoruje ich przebieg, a także rozwiązuje pojawiające się w toku procesu problemy.

Inżynier ds. procesu produkcyjnego

Zadania takiego pracownika opierają się na planowaniu od podstaw nowych procesów produkcyjnych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku dobiera odpowiednie rozwiązania technologiczne, a także kontroluje i odpowiada za optymalizację przebiegu produkcji. Do jej obowiązków należy również przygotowanie niezbędnej dokumentacji, instrukcji i standardów. Dodatkowo jest odpowiedzialna za szkolenie pracowników w zakresie nowego procesu produkcyjnego.

Inżynier ds. utrzymania ruchu

Absolwent zatrudniony na tym stanowisku zarządza, a także optymalizuje procesy produkcyjne. Jego zadaniem jest zadbanie o wydajną pracę maszyn oraz urządzeń produkcyjnych. Jest odpowiedzialny również za przywrócenie ciągłości procesu produkcyjnego w razie ewentualnych awarii.

Specjalista ds. jakości

Praca w tym charakterze polega na przeprowadzaniu audytów. Tego typu kontrole mają za zadanie analizowanie danych oraz przygotowywanie działań usprawniających proces produkcyjny.

Specjalista ds. logistyki

Absolwenci Zarządzania i Inżynierii Produkcji zajmują także stanowiska w działach logistyki. Są odpowiedzialni za dostarczenie na czas materiałów niezbędnych do zapewnienia ciągłości procesu produkcyjnego. Ich zadaniem jest również optymalizacja kosztów transportu, kontrola stanów magazynowych oraz inwentaryzacja.

Urzędnik w instytucji publicznej

Studenci Zarządzania i Inżynierii Produkcji w toku kształcenia zdobywają wiedzę z zakresu prawa. Ponadto posiadają odpowiednie kompetencje do zarządzania zasobami ludzkimi, co będzie przydatne na stanowiskach administracyjnych. Dodatkowo świetnie nadają się do przeprowadzania kontroli producentów.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Warszawa - sylwetka absolwenta WSEiZ

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie dla przyszłych studentów udostępnia kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Studia I stopnia trwają 3,5 roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Absolwent tej uczelni potrafi łączyć zagadnienia ekonomiczne i technologiczne z aspektami środowiskowymi. Bez problemu znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych lub w branży usługowej. Osoba, która ukończyła studia na tej uczelni, uzyskuje kwalifikacje techniczne, ekonomiczne i menedżerskie, które umożliwiają zarządzanie zasobami materialnymi oraz ludzkimi. Absolwenci studiów inżynierskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji w WSEiZ mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia na tym samym kierunku.



opublikowano: 2023-03-07
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
24 października 2024 (czwartek), godz. 09:20
Przejazd WAGONAMI MOTOROWYMI (odjazd o 10:30)
24 października 2024 (czwartek), godz. 09:20
Przejazd WAGONAMI MOTOROWYMI (odjazd o 10:30)
24 października 2024 (czwartek), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
24 października 2024 (czwartek), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
24 października 2024 (czwartek), godz. 16:00
HILMA I ANNA DE UTVALDA
24 października 2024 (czwartek), godz. 16:00
HILMA I ANNA DE UTVALDA
24 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
HILMA I ANNA DE UTVALDA
24 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
HILMA I ANNA DE UTVALDA
24 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
PRESKOT
24 października 2024 (czwartek), godz. 18:00
PRESKOT
24 października 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
 
Polityka Prywatności