Według raportu CBRE w Polsce mieszkania wynajmuje 4% populacji. To zdecydowanie mniej niż w Zachodniej Europie, ale procent ten będzie z pewnością rósł. Główną przyczyną wzrostu jest fakt, iż w naszym kraju mieszkanie oferowane na wynajem jest jedną z pewniejszych inwestycji finansowych. Jak właściciele takich lokali mogą chronić swój majątek dzięki produktom ubezpieczeniowym? Wyjaśniamy.
Czy można ubezpieczyć mieszkanie przeznaczone na wynajem?
Każdy właściciel lokalu mieszkalnego może wykupić stosowną polisę majątkową. Ochrona majątku w ten sposób pozwoli zapewnić środki na przeprowadzenie gruntownego remontu lub zakup sprzętu w razie wystąpienia szkody na majątku. Przedmiotem umowy są przede wszystkim elementy stałe lokalu, czyli ściany, podłogi, a także okna, drzwi, schody, zabudowy, armatura i tym podobne. Jeśli mieszkanie jest dodatkowo wyposażone w sprzęt RTV, artykuły gospodarstwa domowego, meble i tym podobne, to można je włączyć do polisy. Gdy jednak o sprzęt muszą zatroszczyć się najemcy we własnym zakresie, takiej możliwości naturalnie nie ma. Polisa mieszkaniowa będzie chronić finanse właściciela od skutków takich zdarzeń jak rabunek, kradzież z włamaniem, dewastacja, ale także przepięcie, zalanie czy pożar.
Warto pamiętać, iż ujęcie kwestii wynajmu mieszkania w umowie wpływa na cenę ubezpieczenia. Zazwyczaj jest ono nieco droższe, gdyż właściciel lokalu siłą rzeczy bardzo rzadko w nim przebywa, co zdaniem firm ubezpieczeniowych podnosi ryzyko np. włamania, dewastacji czy kradzieży. Kosz 12-miesięcznej ochrony powinien się zamknąć w kilkuset złotych. Droższe ubezpieczenia dotyczą mieszkań luksusowych o dużej wartości, które pozwalają wyznaczyć wysoką sumę ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC - czy warto?
Jeśli jako właściciel nie przebywasz w mieszkaniu i nie jest ono aktualnie wynajmowane, to zakup OC może uchronić przed roszczeniami sąsiadów, których lokal został uszkodzony np. z powodu awarii instalacji elektrycznej czy kanalizacji w Twoim mieszkaniu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej sprawi, że uzasadnione roszczenia pokryje firma, z którą podpisałeś umowę.
Jakie ubezpieczenie może wykupić najemca?
Towarzystwa ubezpieczeniowe również umożliwiają najemcom wykupienie polisy majątkowej. Oczywiście ma to tylko uzasadnienie w sytuacji, gdy najemca sprowadza własne sprzęty do mieszkania. Wystarczy wówczas podstawowa polisa, która będzie chronić od skutków najpopularniejszych ryzyk - zalania, pożaru, przepięcia instalacji elektrycznej, kradzieży i dewastacji. Suma ubezpieczenia w takim wypadku wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych, co w razie nieszczęśliwego zdarzenia pozwoli na odkupienie niezbędnych sprzętów.
Dobrym rozwiązaniem będzie również wykupienie prywatnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Podobnie jak w przypadku właściciela mieszkania, będzie ona chronić od finansowych skutków szkód, które wyrządzimy osobom trzecim. W tej sytuacji będą to sąsiedzi, którym np. zalejemy świeżo wyremontowaną łazienkę. Może to również dotyczyć szkód, które wyrządzą nasze dzieci (np. zbita szyba) czy zwierzęta domowe (tu przykładem może być pies, który niszczy sąsiadom drogą kanapę).
Dowiedz się więcej:https://eurofinance.info.pl/blog/nieruchomosci/jak-wyglada-ubezpieczenie-wynajmowanego-mieszkania/
Dla właścicieli mieszkań na wynajem optymalizacja kosztów jest niezwykle ważna. Nie mogą sobie jednak pozwolić na ryzyko, jakie niesie się z rezygnacją z ubezpieczenia lokalu. Dlatego w przypadku osób, które mieszkają w Warszawie, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w oddziale Eurofinance Ubezpieczenia Warszawa Bemowo. W naszym biurze pomagamy wybrać najkorzystniejsze polisy majątkowe.