27.08.-2.09.2021

3. Warsaw Animation Film Festival

W dniach 27 sierpnia – 2 września odbędzie się 3. edycja Warsaw Animation Film Festival. Organizatorki z Fundacji Ex Anima zapowiadają, że bogaty i różnorodny program imprezy kierowany jest zarówno do wytrawnych koneserów filmowej animacji, jak i tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą sztuką. WAFF jest jedyną imprezą na kulturalnej mapie stolicy w pełni dedykowaną filmom animowanym.

Stołeczne pokazy stacjonarne odbędą się w kinie Amondo i Kinotece i złoży się na nie 9 bloków krótkometrażowych animacji w trzech konkursach: Main Competition, Green on Screen oraz Scream on Screen. Jury, w którym zasiądą doświadczeni artyści i ludzie związani z kinem, wyłoni laureatów Grand Prix za Najlepszą Animację WAFF 2021, przyzna Wyróżnienie dla Najlepszej Młodej Animacji (dla twórców do 26. roku życia), wybierze Najlepszy Animowany Horror oraz Najlepszy Film o Tematyce Ekologicznej. Poza głównym konkursem przyznane zostaną także Nagroda Platige Image za angażujący emocjonalnie storytelling i spójną z nim warstwę wizualną oraz Nagroda Publiczności.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą pokazy pozakonkursowe: bloki Ars Electronica 2020 i 2021 przygotowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury, Volda University – animacje nordyckie, czyli pokaz współorganizowany z festiwalem ReAnima w Bergen, a – wzorem ubiegłego roku – kończący festiwal i towarzyszący rozdaniu nagród pokaz animowanych wideoklipów na Placu Zabaw nad Wisłą. Ponadto odbędą się ciekawe warsztaty i panele dyskusyjne, w tym 31.08.2021 w Solatorium na Jazdowie dzień Green on Screen poświęcony animacji, zrównoważonemu rozwojowi i kwestiom zmian klimatycznych. Uczestnikami dyskusji będą przedstawiciele Papaya Young Directors, osoby z działu kreacji McCann, Greenpeace, twórcy projektu MELT z WWF oraz projektu Lunapark. Panele poprowadzi zaangażowany ekologicznie autor Zielonego Podcastu, Krzysztof Rzyman.

Podczas WAFF odbędzie się masterclass online z Mike’em Cachuelą, współreżyserem Koraliny i tajemniczych drzwi, storyboardzistą m.in. Miasteczka Halloween, Toy Story i Ratatouille, a Platige Image zorganizuje dwa wykłady case-study dedykowane animacji i VFX, które odbędą się w kinie Elektronik – Behind the VFX of THE MEDIUM (prelegentem będzie Mateusz Tokarz z Platige) i Deep into The Tall Grass: Proces tworzenia prewizu i animacji w The Tall Grass z antologii Miłość, śmierć i roboty (prelegentką będzie Katarzyna Olszewska z Axis Studio) Atrakcją dla najmłodszych będzie pokaz animacji Skafander Klingerta w reżyserii Artura Wyrzykowskiego. Twórca filmu poprowadzi też warsztaty z analizy scenariusza filmu animowanego, które będą mieć miejsce w Warszawskiej Szkole Filmowej. Wstęp na wszystkie warsztaty i panele dyskusyjne jest darmowy.

Organizatorem festiwalu jest fundacja Ex Anima, powstała w wyniku współpracy pomiędzy organizatorkami I edycji Festiwalu: Tessą Moult-Milewską i Eweliną Leszczyńską a studiem Platige Image. Fundacja działa na polu promocji animacji, kina artystycznego i osiągnięć kobiet na rynku filmowym.

Pod tegorocznym hasłem festiwalu, GREEN ON SCREEN, kryje się nie tylko jeden z bloków konkursowych, ale także ciekawe rozmowy i dyskusje o eko produkcji, ekologii w kontekście animacji i animacji w służbie środowisku. Od pierwszej edycji podkreślamy, że filmy animowane są niezwykle ważnym głosem w dyskusjach na najbardziej palące tematy, a potencjał edukacyjny drzemiący w animacjach w kontekście zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju wydaje nam się szczególnie istotny. Bijemy więc na alarm!mówi Ewelina Leszczyńska.

Druga edycja festiwalu praktycznie w całości przeniosła się ze stołecznych kin do sieci. Tegoroczna, z uwagi na chęć dotarcia do jak największego grona zainteresowanych oraz wciąż obowiązujące w kinach obostrzenia, odbędzie się w trybie hybrydowym. Cały program to ponad 13 godzin animacji wyselekcjonowanej spośród filmów z całego świata. Będzie je można zobaczyć także online, dzięki współpracy z platformą krakowskiego Kina pod Baranami. Cieszy mnie, że stałym punktem programu stały się animowane horrory, bo ten gatunek jest silnie reprezentowany w tej dziedzinie sztuki i przede wszystkim ma oddane rzesze fanów, także w Polsce. Dzięki naszej imprezie mogą przekonać się, jak wygląda jego nieco inne obliczedodaje Tessa Moult Milewska.

Głównym partnerem festiwalu jest studio Platige Image, na co dzień zajmujące się postprodukcją obrazu i VFX, w którym swoje talenty rozwinęli znani na całym świecie reżyserzy animacji jak Damian Nenow czy Tomasz Bagiński. Studio Platige Image od zawsze było ambasadorem ambitnych filmów animowanych. Jesteśmy miejscem, które stawia na młodych twórców, pomaga im w rozwijaniu kariery, daje odpowiednie narzędzia do pracy, a także zapewnia sprawdzone zaplecze produkcyjne. Warsaw Animation Film Festival to przestrzeń, gdzie mogą oni prezentować swoje projekty szerokiej widowni i konfrontować się z jej odbiorem. Mamy świadomość, że dla młodych artystów ma to wielkie znaczenie i jest ważnym krokiem w rozwoju kariery, dlatego z tym większym entuzjazmem wspieramy tę inicjatywę od jej zarania – podkreśla Karol Żbikowski, CEO Platige Image.

Warsaw Animation Film Festival potrwa w dniach 27.08-02.09.2021. Wszystkie bloki konkursowe, poza pokazami kinowymi, będą też dostępne w formule VoD na platformie www.e-kinopodranami.pl

Cały program można znaleźć na stronie https://www.warsawanimationfest.com


opublikowano: 2021-08-23
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
BAASCH MOSTY TOUR | WARSZAWA
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:00
SŁOŃ | WARSZAWA | ZERO ABSOLUTNE TOUR
Polityka Prywatności