28-30.08.2020

DZIESIĘĆ GWIAZD ZAGRANICZNYCH BIG BOOK FESTIVAL 2020

BIG BOOK FESTIVAL 2020
kategoria: festiwale

Powieściopisarze Dawid Grosman i Chigozie Obioma, autorka rewolucyjnych teorii zmian społecznych poprzez jedzenie – Carolyn Steel oraz dziennikarka Matilda Gustavsson, której głośne śledztwo doprowadziło do tego, że Akademia Szwedzka nie przyznała w 2018 r. Literackiej Nagrody Nobla. To tylko niektórzy autorzy z zagranicy na Big Book Festival 2020. Spotkania z gośćmi ze świata w tym roku będą miały wyjątkową formułę.

Ósmy Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie pod hasłem Czysta Miłość # Pure Love. W programie znajdzie się 40 wydarzeń: spotkania autorskie i dyskusje, performatywne czytania i spektakle. Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności, w trzech festiwalowych lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. – Musimy liczyć się z przepisami bezpieczeństwa sanitarnego, więc zadbamy o potrzebny dystans i dezyfekcję w miejscach festiwalowych – podkreślają organizatorzy.

W programie Big Book Festival 2020 nie zabraknie gwiazd zagranicznych. Festiwalowe spotkania z pisarzami ze świata w tym roku odbywać się będą zdalnie. Prowadzący rozmowy będą łączyć się z autorami na żywo z Centrum Łowicka, publiczność też będzie mogła zadawać pytania. Wszystkie festiwalowe spotkania i dyskusje będą również transmitowane on-line na stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia teatralne Big Book Festival 2020 będzie można obejrzeć jedynie na miejscu. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 3 sierpnia.

W tym roku Big Book Festival tradycyjnie już obok pisarzy popularnych w Polsce zaprosił wybitnych autorów, których polscy czytelnicy mają szansę dopiero odkryć.


JØRN LIER HORST

Norweski autor powieści kryminalnych i dramaturg. Do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Autor cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego w Larviku. Od lat znajdują się na szczytach norweskich list bestsellerów. W Polsce ukazało się dotychczas dwanaście książek cyklu. Horst tworzy też powieści kryminalne dla dzieci (seria Biuro detektywistyczne nr 2) oraz dla młodzieży (seria CLUE).

DAWID GROSMAN

Najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski, tłumaczony na ponad 30 języków. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść WCHODZI KOŃ DO BARU. Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. Jest zagorzałym orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie, zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, co w ojczyźnie czyni go postacią kontrowersyjną.

REBECCA MAKKAI

Amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Dzięki powieści WIERZYLIŚMY JAK NIKT (w Polsce wydanej w tym roku) stała się w ostatnich latach jednym z najgorętszych literackich nazwisk za oceanem. Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times“ i „Chicago Review of Books“ przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Powieść trafiła do finału National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Po tym sukcesie część krytyki widzi w autorce WIERZYLIŚMY JAK NIKT następczynię Jonathana Franzena.

AGNETA PLEIJEL

Uznawana za jedną z najciekawszych i najwybitniejszych pisarek w Skandynawii ma w dorobku powieści, tomy wierszy, dramaty i scenariusze filmowe. Przez wiele lat pracowała jako krytyk literacki i redaktor w prasie.

Międzynarodowe uznanie zdobyła jako powieściopisarka, debiutując w tej roli w wieku czterdziestu siedmiu lat. Początkowo jej żywiołem był teatr, dla sceny zaczęła pisać w 1969 r. W Polsce znana przede wszystkim z autobiograficznych powieści z ostatnich lat: Wróżba. Wspomnienia dziewczynki i Zapach mężczyzny. Krytycy i czytelnicy widzą w niej wybitną kronikarkę kobiecego doświadczenia.

Mieszka w Sztokholmie. Z Polską łączą ją związki rodzinne – od 1982 r. jest żoną wybitnego szwedzkiego dziennikarza i reportażysty pochodzenia polskiego, Macieja Zaremby Bielawskiego.

SIMON STRANGER

Pisarz norweski, autor powieści i książek dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU. W ojczyźnie autora premiera książki przed dwoma laty była wydarzeniem literackim, tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem, otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 22 krajów.

Opowieść o Zagładzie i roli, jaką odegrali w niej Norwegowie, pisarz oparł na faktach.

Urodził się w 1976 roku w rodzinie o tradycjach literackich. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Oslo. Mieszka w Norwegii.

JEN GUNTER
Kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu. Całe życie zawodowe poświęciła trosce o kobiety i ich zdrowie. Pisze o seksie, seksualności i nauce. Prowadzi bloga, twittuje, nagrywa filmy, jej seria edukacyjna „Jensplaining“ była przebojem telewizji CBC w Kanadzie. W Polsce ukazała się niedawno jej BIBLIA WAGINY.
Jen Gunter nazywana jest naczelną ginekolożką Internetu, a także pogromczynią fake-newsów. Zwalcza celebryctwo w nauce. Wierzy, że publikowanie sprawdzonych, wiarygodnych informacji o seksualności i naszych ciałach tworzy lepszy Internet jako bazę wiedzy, z której można czerpać niezależność i siłę. Prowadzi stałą kolumnę w„The New York Times“, jej artykuły ukazują się także m.in. w „USA Today“ i „Self“.

CAROLYN STEEL
Brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości. Autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie. Magazyn „The Ecologist“ uznał ją za jeden z najważniejszych umysłów XXI wieku. Wykładowczyni, prezenterka BBC, spikerka serii TED. Bada, jak żywność kształtuje nasze relacje, codzienność, hierarchię społeczną. Szuka także związku pomiędzy dobrym jedzeniem i dobrym życiem.
W pierwszej głośnej książce THE HUNGRY CITY: HOW FOOD SHAPES OUR LIVES kompleksowo ukazała, że technologia produkcji żywności i jej transportu ukształtowała współczesne miasta. W nowej książce SITOPIA: HOW FOOD CAN SAVE THE WORLD (polskie wydanie w przygotowaniu) przewiduje oddolną rewolucję. Pokazuje, że jedzenie może stać się wywrotową walutą w nowej, lepszej gospodarce i bardziej zrównoważonym społeczeństwie.

AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR
Islandzka powieściopisarka, poetka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Jej utwory znają czytelnicy mówiący w 25 językach. W Polsce ukazała się jej powieść BLIZNA. Autorka w swych powieściach skupia się na drobnych zdarzeniach i codzienności. Charakterystyczne dla jej prozy jest mroczne poczucie humoru. Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona – otrzymała tam kilka nagród literackich. Jest także laureatką prestiżowych nagród w Skandynawii – Nagrody literackiej Rady Nordyckiej oraz Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie.

CHIGOZIE OBIOMA
Nigeryjski pisarz zaliczany do światowej czołówki literackiej. Tłumaczony na blisko 30 języków. Najważniejszy, obok Chimamandy Ngozie Adichie, gwiazdor młodej prozy z Nigerii. Dwukrotny finalista Nagrody Bookera: za powieści RYBACY oraz AN ORCHESTRA OF MINORITIES (polskie wydanie w przygotowaniu). Mieszka w USA, wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebrasca.
Chigozie Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków – igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. W swoim pisarstwie wiąże współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje też eseje w brytyjskiej prasie.

MATILDA GUSTAVSSON

Szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter“ wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Rozwijająca wątki z reportażu książka Matildy Gustavsson KLUB (premiera polska we wrześniu) ukazała się w Szwecji w 2019 r. i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków.


opublikowano: 2020-07-23
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
BAASCH MOSTY TOUR | WARSZAWA
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
29 listopada 2024 (piątek), godz. 18:00
SŁOŃ | WARSZAWA | ZERO ABSOLUTNE TOUR
Polityka Prywatności