22 stycznia 2020 (środa), godz. 19:00

Jak oszczędzają studenci w Polsce

Badanie Rynku Oszczędnościowego Wśród Studentów to projekt który zajął II miejsce w konkursie o grant rektora SGH. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół studentów zrzeszonych w SKN Statystyki przy pomocy SKN Marketingu oraz współpracy z Bankiem Millennium. Swoim zasięgiem objęło ono ponad 750 respondentów z całej Polski.

Wyniki mogą być zaskakujące - aż 97,3% studentów deklaruje oszczędzanie pieniędzy, mimo iż dokładnie 50% badanych odkłada co miesiąc stałą z góry ustaloną kwotę–zatem połowa badanych jest niekonsekwentnych w swoich działaniach.Głównymi metodami oszczędzania pieniędzy są kolejno: gotówka, konto oszczędnościowe oraz lokata bankowa. Studenci średnio oszczędzają 242zł, co oczywiście zależy od dochodu. Osoby mające większy dochód do dyspozycji ( wynagrodzenie + wsparcie rodziców + stypendia + zasiłki itd.) oszczędzają więcej co wydaje się naturalne. Ciekawym jest natomiast brak zależności między wielkością dochodu do dyspozycji,a samym faktem oszczędzania.

Wielu spośród badanych studentów chciałoby w przyszłości skorzystać z mniej standardowych metod oszczędzania takich jak : fundusze oszczędnościowe, kryptowaluty czy gra na giełdzie.Do tego jednak potrzebują oni większej ilości pieniędzy, gdyż jak stwierdziło ponad 90% ankietowanych –‘’Chętnie zwiększyłbym swoje oszczędności gdybym zarabiał więcej’’.

Studenci najchętniej korzystają z produktów oszczędnościowych w banku w którym posiadają swoje główne konto bądź w banku swoich rodziców–to im najbardziej ufają w kwestiach finansowych.Wbrew obiegowej opinii liczne nagrody i konkursy oraz dopracowane aplikacje mobilne nie mają dużego wpływu na wybór oferty danego banku. Dla studentów ważniejsze są konkretne korzyści finansowe takie jak brak opłat, korzystne oprocentowanie czy cash-back.

Respondenci najczęściej oszczędzają na podróże i okres wakacyjny, często wybieraną odpowiedzią były również: nieruchomość oraz ‘’poduszka finansowa’’. Dla osób posiadających dzieci priorytetem stają się mieszkanie oraz samochód jednakże fakt posiadania dzieci nie wpływa na wielkość oszczędności.

Statystycznie istnieje zależność między częstością czytania artykułów o tematyce finansowej, a wielkością oszczędności. Im więcej artykułów dana osoba czyta tym większe średnie miesięczne oszczędności. Równie istotnym bodźcem są wzorce z dzieciństwa-wyniki analizy wskazują na statystycznie istotną zależność pomiędzy oszczędzaniem przez rodziców, a oszczędzaniem przez ich dorosłe już dzieci. Co więcej badanie dowiodło, że osoby, które w dzieciństwie dostawały kieszonkowe lub małe kwoty pieniędzy, którymi mogły samodzielnie zarządzać obecnie przeznaczają większe kwoty na oszczędności.

Analiza odpowiedzi respondentów wskazuje, że to czy dana osoba decyduje się oszczędzać nie zależy od jej warunków życia(np. miejsce zamieszkania, dochód, posiadanie dzieci, płeć) lecz od indywidualnej decyzji tej osoby. Zespół badawczy SKN Statystyki oraz SKN Marketingu doszedł do wniosku, że oszczędzanie ma podłoże w psychice ludzkiej –sami decydujemy o tym czy będziemy oszczędzać, a pomóc nam w tym mogą doświadczenia z dzieciństwa i wpływ najbliższych. Nasza obecna sytuacja życiowa nie ma jednak wpływu na fakt oszczędzania –w końcu nawet ci o najniższych dochodach oszczędzają!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej nt. badania oraz oszczędzania wśród studentów serdecznie zapraszamy Cię na krótki wykład (ok. 30min. ) w którym omówimy szczegółowe wyniki badania oraz będziemy mogli podyskutować na ten temat. Data i miejsce wykładu: 22 stycznia (środa) o godz. 19:00 –Aula IV w budynku głównym SGH al. Niepodległości 162.

opublikowano: 2020-01-13
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 16:00
Speed Dating Wiek: 35-50 | Warszawa
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 17:00
„Nie tylko o miłości” - Recital Zbigniewa Zamachowskiego
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Koncert Wiedeński – Vienna Opera Gala
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Koncert Wiedeński – Vienna Opera Gala
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Winomalowanie, Warszawa | niedziela, 24.11.2024
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:00
Winomalowanie, Warszawa | niedziela, 24.11.2024
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
Polityka Prywatności