Przejdź do: newsy Warszawa
2020-02-01

Stocznia Gdańska w obiektywie Michała Szlagi

Artysta od wielu lat dokumentuje przestrzeń oraz obiekty Stoczni Gdańskiej. Jego prace znajdują się, m.in. w kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu. Od wtorku twórczość Michała Szlagi będzie można oglądać w holu głównym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Wystawa jest częścią szeroko zakrojonych działań związanych z wpisaniem Stoczni Gdańskiej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie można ją oglądać do 1 lutego 2020 roku.

Michał Szlaga, pochodzi z kaszubskiej rodziny, jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miał pracownię w budynku dyrekcji Stoczni Gdańskiej i udokumentował proces transformacji tej industrialnej przestrzeni na tysiącach fotografii. W 2013 r. opublikował książkę, pt. „Stocznia. Szlaga”; zamieszczone w niej fotografie prezentowane są na niniejszej ekspozycji. Autor pokazuje także obiekty ze swojej kolekcji, drewno grabu z przetrzebionej kępy drzew przed salą BHP oraz wideo dokumentujące działania właścicieli terenów stoczni w latach 2008-2012. Film ten, wraz ze wspomnianą książką i diapozytywami fotografii pokazanych po raz pierwszy w 2014 r. na berlińskiej wystawie jako „Stocznia/Shipyard – Documents of Loss”, znalazł się w kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu.

Wernisaż odbędzie się we wtorek 1 października o godz. 18:00 w holu głównym Narodowego Instytutu Dziedzictwa przy ulicy Kopernika 36/40 w Warszawie. Wezmą w nim udział Michał Szlaga, fotografik, prof. Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków, dr inż. Waldemar Affelt, członek Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, członek ICOMOS, Bartosz Skaldawski, Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-27 14:47:44
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Warszawie
profi_Lingua_test_220.jpg
Archibald_220_weloveenglish.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg
Atticus_dorosli_220.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
WSIiZ_220.jpg
boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności