21-22 listopada 2019 SGH w Warszawie. W ramach konferencji przewidziano 3 bloki tematyczne, prezentację 15-20 referatów, wykłady poruszające tematykę metaekonomii. Na abstrakty organizatorzy czekają do końca października pod adresem: metakonferencja@gmail.com
Bloki tematyczne:
Matematyzacja ekonomii - czy gospodarowanie da się zamknąć w liczbach.
W ramach tego bloku oczekujemy prac omawiających szerokie zagadnienie przyczyn, istoty oraz skutków szerokiego i postępującego zastosowania matematyki w naukach ekonomicznych. Problem ten jest jednym z najważniejszych punktów sporu pomiędzy neoklasyczną tradycją a szkołami heterodoksyjnymi w ekonomii. Czy wyrafinowane modele matematyczne zbliżają nas do uchwycenia prawdy o życiu gospodarczym? Czy może wręcz przeciwnie - matematyka w ekonomii prowadzi wyłącznie do nierealistycznych zachowań, które w efekcie odrywają tą naukę od realnych problemów i leżą u źródła jej niepowodzeń? Czy rolę matematyki w ekonomii trzeba przemyśleć od nowa?
Bloki tematyczne:
Ekonomia boska czy ziemska - religie i systemy etyczno-filozoficzne względem ekonomii
W tym bloku będziemy omawiać wzajemne wpływy systemów wierzeń i przekonań religijnych i etycznych oraz systemów i instytucji życia gospodarczego. Ten motyw pojawiał się w twórczości klasyków nauk społeczno-ekonomicznych - Adama Smitha, Karola Marksa, Maxa Webera i dziesiątek innych - i do dzisiaj inspiruje wielu badaczy zarówno do dokładnych, jednostkowych analiz jak i szerszego, bardziej teoretycznego spojrzenia. Na ile to, w co wierzymy jest wynikiem systemu ekonomicznego w którym przyszło nam żyć? W jaki sposób idea i poglądy religijne i etyczne przekształcają rzeczywistość społeczną w której funkcjonują?
Bloki tematyczne:
Czy istnieje moralny kapitalizm
Ostatni blok poświęcony jest problemowi tego, czy system społeczno ekonomiczny dominujący w otaczającym nas świecie można uznać za moralny. Jakie są kryteria moralności? I czy można sobie wyobrazić takie, które spełniałby system stawiający miliony osób poza marginesem społecznym, promujący chciwość i egoizm, od ponad stu lat łapczywie zagarniający wszystkie zasoby naturalne i ekologiczne, prowadząc do wiszącej nad naszymi głowami katastrofy klimatycznej? I,czy choć koniec kapitalizmu wydaje się niewyobrażalny,mamy obowiązek do niego dążyć? A może wręcz przeciwnie - mimo swoich wad jest on czymś co warto próbować naprawić i uratować?
Organizatorzy: SKN Finansów i Makroekonomii SGH SKN Badań nad Konkurencyjnością SGH