Warszawa - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Warszawa
2019-05-17

Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Arie o zmierzchu

kategoria: koncerty

17 maja rozpoczyna się Lato w Sinfonii Varsovii! Letni sezon artystyczny zainauguruje pierwszy z czterech koncertów Sinfonia Varsovia na Grochowskiej, który będzie okazją do wysłuchania najpiękniejszych arii z oper Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego i Giacomo Pucciniego. Wraz z orkiestrą wystąpią uznani soliści – Karina Skrzeszewska (sopran) i Rafał Bartmiński (tenor), a całość poprowadzi dyrygent Gaetano d’Espinosa. Oprócz dzieł wokalnych w Pawilonie Koncertowym zabrzmią także utwory instrumentalne, w których orkiestra będzie mogła zaprezentować szerokie spektrum swoich walorów brzmieniowych.

Lato w Sinfonii Varsovii rozpocznie się operowo. Pawilon Koncertowy 17 maja wypełni nie tylko muzyka Moniuszki, kompozytora, którego 200. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku, ale i innych znakomitych twórców jego epoki –  Piotra Czajkowskiego i Giacomo Pucciniego. Publiczność będzie mogła wysłuchać arii z Halki, którą uznaje się za arcydzieło sztuki narodowej, arii Leńskiego z poetycko-lirycznej opery Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego czy brawurowych arii z Toski i Manon Lescaut jednego z ojców opery włoskiej – Pucciniego. W programie znajdzie się także przejmujący duet Cio-cio-san i Pinkertona z Madamy Butterfly. Soliści, którzy wystąpią tego wieczoru – Karina Skrzeszewska i Rafał Bartmiński dali się poznać słuchaczom, jako wyjątkowo wrażliwi artyści, pełni namiętności i pasji.

Koncert rozpocznie uwertura do ostatniej ukończonej opery Moniuszki – Parii. Dzieło uznawane jest za jeden z najlepszych utworów orkiestrowych kompozytora – cechuje je, zresztą jak i całą warstwę dźwiękową opery, różnorodność brzmieniowa – nawiązania do muzyki indyjskiej, ale też wpływy twórczości Fryderyka Chopina i Ryszarda Wagnera. W programie pojawi się także dostojny Polonez Czajkowskiego, Intermezzo z opery Manon Lescaut oraz pełen ekspresji Capriccio sinfonico Pucciniego.

Pierwszy koncert z cyklu Sinfonia Varsovia na Grochowskiej to jedyne wydarzenie podczas Lata w Sinfonii Varsovii, na którym będzie można usłyszeć dzieła symfoniczne i muzykę wokalną z XIX i XX wieku. Podczas „Święta Muzyki” (21.06) zabrzmi uwertura fantastyczna Moniuszki Bajka oraz utwory rosyjskich kompozytorów (Czajkowski, Rachmaninow) w wykonaniu orkiestry i z udziałem utalentowanego pianisty Andreia Korobeinikova pod batutą maestro Alexandra Vedernikova. Podczas „Wieczornego farniente” (30.08) publiczność wysłucha tanecznych utworów gitarowych Astora Piazzolli i Aleksandra Tansmana w wykonaniu wirtuoza gitary Krzysztofa Meisingera i Sinfonii Varsovii. Ostatnie, wrześniowe spotkanie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej odbędzie się pod tytułem „Szkice miejskie” i wypełni je polska i amerykańska muzyka inspirowana różnymi miastami. Razem z orkiestrą wystąpi utytułowany pianista młodego pokolenia Piotr Orzechowski „Pianohooligan”.

 Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org.

Bilety w cenie 25/15 zł do nabycia za pośrednictwem strony orkiestry, portalu www.ewejściówki.pl, w Kiosku Kultury oraz w kasach Orkiestry na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.


data ostatniej modyfikacji: 2019-05-13 14:41:01
Komentarze

Nauka języków w Warszawie
boks.gif
boks.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg
Archibald_220_weloveenglish.gif

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
nowe_media_220x300.jpg
WSIiZ_220.jpg
boks_przeglad_uczelni.gif
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności