12 maja 2019 (niedziela)

Marsz dla Nauki

W niedzielę 12 maja ulicami Warszawy przejdzie Marsz dla Nauki. To ogólnopolska i prospołeczna inicjatywa, której celem jest podkreślenie wagi nauki w życiu społecznym i zwiększenie głosu naukowców w debacie publicznej. Marsz wyruszy o godz. 13 spod Centrum Nauki „Kopernik”, a następnie przejdzie ulicami Warszawy w kierunku Starego Miasta.

Podczas wydarzenia przemówią znani naukowcy, w tym prof. Paweł Golik z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Marek Krawczyk – przewodniczący komisji ds. nauki z ramienia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Marsz dla nauki jest ogólnopolską i prospołeczną inicjatywą, która powstała w 2017 roku. W Polsce odbywa się po raz trzeci. Wydarzenie jest bezpartyjne, organizują je naukowcy, lekarze, studenci i działacze na rzecz nauki.

– Marsz jest wyrazem obrony wobec nauki. Nikogo dzisiaj nie dziwi, że ktoś publicznie wyraża swoją sympatię do określonej opcji politycznej, grupy wyznaniowej czy nawet zespołu muzycznego. Dlaczego więc z nauką jest inaczej? Organizując marsz, chcemy to zmienić i odczarować wizerunek naukowca, który obecnie jest kojarzony bardziej z czarodziejem z bajki niż zwykłym człowiekiem – mówi Mikołaj Fedorowicz, doktorant z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, współorganizator Marszu.

Z kolei Dominika Surała, inicjatorka wydarzenia, która od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem psychologii i jest też członkiem Klubu Sceptyków Polskich, mówi: ­− Organizując Marsz dla Nauki, chcę stworzyć naukowcom możliwość, aby dzielili się tym, czym żyją na co dzień. Naukę tworzą ludzie, dlatego tak ważne jest, aby była ona dostępna dla każdego. 

Marsz dla Nauki – wydarzenia towarzyszące

Marsz przejdzie spod Centrum Nauki „Kopernik” na warszawskim Powiślu w kierunku Starówki już w najbliższą niedzielę, 12 maja. Zaplanowane są wydarzenia towarzyszące Marszowi, takie jak wycieczki naukowe, czy też panel dyskusyjny „Promocja i PR w nauce - jak przetłumaczyć naukowy bełkot w nowomowę mediów” w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Rozpoczną się one już 7 maja. Swoje prelekcje wygłoszą również znakomite osobistości ze świata nauki.

W sobotę 11 maja, podczas 23. Pikniku Naukowego przy PGE Narodowym, duzi i mali pasjonaci nauki będą mogli wkroczyć w świat nauki, by sprawdzić, według jakiego algorytmu działa nasz mózg i jakie błędy poznawcze popełnia, dowiedzieć się, co nas różni od maszyn, oraz w czym ludzie są od nich lepsi, a także kiedy zawetować decyzję sztucznej inteligencji.


opublikowano: 2019-05-08
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
26 października 2024 (sobota), godz. 09:20
Pociąg RETRO (odjazd o 10:30)
26 października 2024 (sobota), godz. 09:20
Pociąg RETRO (odjazd o 10:30)
26 października 2024 (sobota), godz. 10:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
26 października 2024 (sobota), godz. 10:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
26 października 2024 (sobota), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
26 października 2024 (sobota), godz. 12:00
Alexander Adams " Od ruin do Odkupienia"
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
FOTOPLASTYKON W WIEŻY- CZY UWIERZYSZ? FINAŁ PROJEKTU
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
Różowy Gość
26 października 2024 (sobota), godz. 17:00
Różowy Gość
 
Polityka Prywatności