Już w najbliższą sobotę na Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie seria wyjątkowych wydarzeń dla wielbicieli Sherlocka Holmesa! Wśród nich warsztaty filmowo-detektywistyczne, projekcje filmowe, pokaz technik kryminalistycznych, panel dyskusyjny o prywatnym życiu detektywa i archiwalne słuchowiska z udziałem m.in. Tadeusza Łomnickiego, Bronisława Pawlika i Piotra Fronczewskiego. Wstęp wolny. Wydarzenia towarzyszą 16. edycji Święta Niemego Kina.
Tegoroczne Święto Niemego Kina rozpocznie się już w najbliższy czwartek w Kinie Iluzjon w Warszawie, jednak to na Wałbrzyskiej 3/5, w głównej siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, genialny detektyw przemówi – i to wieloma głosami! W najbliższą sobotę i niedzielę, 6 i 7 kwietnia na fanów opowieści o Sherlocku Holmesie czeka moc atrakcji!
Serię wyjątkowych wydarzeń związanych osobą Sherlocka Holmesa rozpoczną warsztaty filmowo-detektywistyczne „Wszyscy jesteśmy detektywami”. Ich uczestnicy wcielą się w detektywów w labiryncie sztuki… filmowej! Będą musieli rozwiązać zagadkę związaną z pewnym polskich filmem. Na podstawie śledztwa i analizy wycinków prasowych, statystyk oraz fragmentów filmów przedstawią najbardziej prawdopodobną tezę. By wziąć udział w warsztatach należy zapisać się pod adresem: https://forms.nina.gov.pl/wszyscy-jestesmy-detektywami/. Liczba miejsc ograniczona.
Sobota na Wałbrzyskiej upłynie także pod znakiem rozważań na temat wczesnych adaptacji filmowych o Sherlocku Holmesie i prywatnego życia detektywa. Kuratorzy z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego wraz z organizatorami Sherlockonu zapraszają na prelekcję Katarzyny Czajki – Kominiarczuk, panel dyskusyjny o tym, co robił Holmes, kiedy nie rozwiązywał zagadek kryminalnych oraz na film Billego Wildera „Prywatne życie Sherlocka Holmesa”.
W niedzielę nawet najbardziej wybredny „sherlockista” nie wzgardzi pokazem technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zdarzenia. O tym, jak praca techników kryminalistycznych przedstawiana w serialach telewizyjnych ma się do rzeczywistości, opowiedzą kryminolodzy: Marcin Mańczak i Jacek Cyran. W programie ponadto prelekcja Mai Białek o „wzrocowych” wcieleniach w rolę Holmesa i Watsona, wykład Magdaleny Jung o filmowych adaptacjach „Psa Baskervill’ów” i projekcja tej właśnie filmowej opowieści w klasycznej adaptacji z 1939 roku.
Przez cały weekend w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 brzmieć będą archiwalne słuchowiska Polskiego Radia o Sherlocku Holmesie, w którego wcielili się m.in. Tadeusz Łomnicki, Bronisław Pawlik i Piotr Fronczewski. W każdą opowieść wprowadzą słuchaczy, którzy będą mogli rozsiąść się na wygodnych pufach, dziennikarki związane z anteną radiowej Dwójki: Joanna Szwedowska i Ewa Stocka-Kalinowska.
Kuratorkami wydarzeń na Wałbrzyskiej 3/5 są Katarzyna Kowalska i Maja Margasińska z Sherlockon Polska oraz Anna Witek z Działu Programowego FINA.
Program wydarzeń na Wałbrzyskiej 3/5:
SOBOTA | 6 KWIETNIA | Sala Ziemia Obiecana | I piętro
11:00 „Wszyscy jesteśmy detektywami” – warsztaty filmowo-detektywistyczne Mariusza Korycińskiego
Grupa docelowa: >16 lat
Czas trwania: 160’ | UWAGA: wyjątkowo Sala warsztatowa Wielka Gra | II piętro
Zapisy na warsztaty pod adresem: https://forms.nina.gov.pl/wszyscy-jestesmy-detektywami/
14:00 „Dedukcja bez słowa“ – prelekcja Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)
Czas trwania: 45’
15:00 Panel dyskusyjny „Prywatne życie Sherlocka Holmesa” – Maja Białek (Sherlockiana), Maja Margasińska (Sherlockon Polska), Katarzyna Kowalska (Sherlockon Polska)
Czas trwania: 45’
16:00 Projekcja filmu „Prywatne życie Sherlocka Holmesa”
„Prywatne życie Sherlocka Holmesa”, reż. Billy Wilder; scen. Billy Wilder, I.A.L. Diamond; obsada: Robert Stephens (Sherlock Holmes), Colin Blakely (doktor Watson), Geneviève Page (Gabrielle Valladon); Wielka Brytania; 1970; 125’; napisy PL
NIEDZIELA | 7 KWIETNIA | Sala Ziemia Obiecana | I piętro
11:00 „Tu zawsze jest rok 1895”. W rolach głównych: Basil Rathbone i Nigel Bruce – prelekcja Mai Białek (Sherlockiana)
Czas trwania: 45’
12:00 „Druga strona serialowej fikcji” – pokaz technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zdarzenia (kryminolodzy Marcin Mańczak i Jacek Cyran)
Czas trwania: 90’
14:00 „Fosforyzując w ciemności albo kynologiczny przyczynek do dyskusji o filmowych adaptacjach <Psa Baskerville’ów> Artura Conan Doyle’a” – prelekcja Magdaleny Jung
Czas trwania: 45’
15:00 Projekcja filmu „Pies Baskerville’ów”
Pies Baskerville’ów, reż. Sidney Lanfield; scen. Ernest Pascal; obsada: Basil Rathbone (Sherlock Holmes), Nigel Bruce (doktor Watson), Lionel Atwill (James Mortimer), Richard Greene (sir Henry Baskerville); USA; 1939; 80’, napisy PL
AUDIOTEKA SHERLOCKA HOLMESA
Wałbrzyska 3/5, Sala Minimax, parter (za kawiarnią)
SOBOTA | 6 KWIETNIA
11:00 „Sprawa zaginionych planów”, reż. Wiesław Opałek i Juliusz Owidzki; 1958; 45’, Sherlock Holmes: Henryk Borowski
12:00 „Zagadka Brook Street”, reż. Rena Tomaszewska; 1959; 41’, Sherlock Holmes: Tadeusz Łomnicki
13:00 „Czciciel parasola”, reż. Edward Płaczek; 1965; 40’, Sherlock Holmes: Mieczysław Pawlikowski
14:00 „Narzeczony panny Mary”, reż. Zenon Wiktorczyk; 1966; 36’, Sherlock Holmes: Bronisław Pawlik
NIEDZIELA | 7 KWIETNIA
11:00 „Morderstwo przy Park Lane”, reż. Zofia Rakowiecka; 1977; 26’, Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
12:00 „Przygoda w Hampshire”, reż. Zofia Rakowiecka; 1978; 30’, Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
13:00 „Psy się nie mylą”, reż. Zofia Rakowiecka; 1978; 28’, Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
14:00 „Tańczące sylwetki”, reż. Rena Tomaszewska, 1979, 37’, Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski