Warszawa - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
Przejdź do: newsy Warszawa
5-23 kwietnia 2019

Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

W dniu 11 października 1919 roku w Krakowie powołano do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki. Jest to najstarsza krajowa federacja sportowa w niepodległej Polsce, której od samego początku przyświeca cel popularyzacji i rozwoju lekkoatletyki. W stulecie tego niezwykle istotnego dla polskiego sportu wydarzenia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprezentuje wystawę „Szybciej, wyżej, dalej. 100 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki” poświęconą bogatej historii tej organizacji.

Wystawa pozwoli spojrzeć na dzieje polskiej lekkoatletyki przez pryzmat najwybitniejszych jej przedstawicieli, takich jak m.in. mistrzowie olimpijscy Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisława Walasiewicz, Irena Szewińska, Elżbieta Krzesińska, Józef Szmidt, Tadeusz Ślusarski, Robert Korzeniowski czy Tomasz Majewski, a także wielu innych medalistów prestiżowych imprez, specjalizujących się w różnych konkurencjach. Te wybitne postaci to wspaniali ambasadorzy królowej sportu, a ich stadionowe wyczyny sławiły na świecie nie tylko ich samych, lecz także kraj.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć różnorodne pamiątki związane z ich karierą – m.in. medale, trofea, odznaczenia, dyplomy, zdjęcia, dokumenty archiwalne, sprzęt oraz stroje. Nie zabraknie również informacji o wybitnych trenerach, którzy przyczynili się do ich osiągnięć oraz sukcesów całej polskiej lekkoatletyki. Zaprezentujemy także artefakty związane z samym Związkiem oraz jego działalnością. Pierwszy statut PZLA, księga z odręcznie pisanymi protokołami z lat 60. XX w., medale mistrzostw Polski, w tym inauguracyjnych rozegranych w 1920 roku we Lwowie – to tylko niektóre z nich.

Prezentowane eksponaty i archiwalia pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak również od sportowców oraz ich rodzin. Specjalnie na to wydarzenie Artur Partyka wypożyczył swój medal w skoku wzwyż z XXI Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow (1990), a tata najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej Kamili Skolimowskiej – jej sprzęt i numery startowe z różnych zawodów międzynarodowych.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii -1 Centrum Olimpijskiego w dniach 5-23 kwietnia 2019 roku.


data ostatniej modyfikacji: 2019-04-01 14:59:33
Komentarze

Nauka języków w Warszawie
Archibald_220_weloveenglish.gif
boks.gif
boks.gif
a220x300_TFLS_jesien_20155_j89.jpg

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks_podyplomowe.jpg
SWPS_220_uni.jpg
boks.jpg
nowe_media_220x300.jpg
WSIiZ_220.jpg
SGGW_BANER_220x300px_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Gala absolwenta 2016 - 01
miniatura WSPiA
 
Polityka Prywatności