2019-03-27 18:00

Spotkanie z Anną Romaniuk z okazji premiery książki „Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia”

Spotkanie z Anną Romaniuk

27 marca, środa, godz. 18:00 Księgarnia BookBook Hoża Warszawa, ul. Hoża 29/31

Już w 1639 roku zapisano, że Puszcza Bialowieska „poczyna się od wsi Orzeszkowa”. Podróż z warszawskiego Dworca Śródmieście, przez Siedlce i Czeremchę, przez Wisłę i Bug, trwa zazwyczaj cztery godziny. Tuż przy torach tablica z napisem „Orzeszkowo”.

Nie za daleko od stacji kolejowej, nie za blisko sklepu – stoi dom. Otacza go, jak starych ludzi i stare drzewa, aura nostalgii. To właśnie dom, wieś, jej mieszkańcy – dawni i obecni – są bohaterami tej opowieści: polscy Białorusini, z dziada pradziada „tutejsi”, mocno związani z ziemią przodków, a oprócz nich piękna podlaska przyroda i skomplikowana historia odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń, bieżeństwa.

Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia to próba zapisania świata, który odchodzi, otwarcia na to, co dawniejsze, uważne, uczciwe spisanie widzianego i wysłuchanego.

Anna Romaniuk (ur. 1980) – historyczka literatury, edytorka, krytyczka literacka. Od 2013 roku kierowniczka Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej. Członkini jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Autorka książki "Drobina białka. Motywy roślinne i zwierzęce w liryce Haliny Poświatowskiej". Opracowała tomy: "Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku" (2010), "Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu" (2012) oraz "Wierność. Wspomnienia o Zbigniewie Herbercie" (2014). Przygotowała także do wydania tom korespondencji Tadeusza Różewicza i Henryka Voglera (2019) oraz była współedytorką zbioru korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza "Listy do córek" (2010). Stypendystka ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Funduszu Promocji Twórczości oraz Urzędu Miasta st. Warszawy


data ostatniej modyfikacji: 2019-03-06 13:12:27
Komentarze
 
Polityka Prywatności