2019-03-23

Sinfonia Varsovia świętuje 35. urodziny

kategoria: koncerty

35 lat temu jeden z najsłynniejszych skrzypków XX wieku, Yehudi Menuhin, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Jego wizyta zainspirowała powstanie Sinfonii Varsovii, uznawanej obecnie za jedną z najlepszych orkiestr w kraju. Świętując swój jubileusz Sinfonia Varsovia zaprasza 23 marca do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na uroczysty koncert urodzinowy. Z muzykami orkiestry wystąpi aż trzech dyrygentów, a w programie znajdą się kompozycje nawiązujące do bogatej historii zespołu.

W ciągu 35 lat istnienia Sinfonia Varsovia zagrała blisko 4 000 koncertów na całym świecie, a dyskografia zespołu obejmuje ponad 300 płyt. Orkiestra współpracuje regularnie z największymi solistami i dyrygentami, a od ponad 10 lat, jako miejska instytucja kultury, prowadzi również szeroką działalność edukacyjną i społeczną w swojej siedzibie przy ul. Grochowskiej 272. Jubileuszowy koncert z okazji 35-lecia powstania zespołu swoim repertuarem nawiązuje do najważniejszych osób i rozdziałów z życia Sinfonii Varsovii.

Koncert rozpocznie Sinfonietta per archi Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii. Utwór ten nosi specjalną dedykację dla orkiestry, a jego obecność w programie to również odniesienie do Polskiej Orkiestry Kameralnej, której skład stał się fundamentem Sinfonii Varsovii. Następnie zabrzmi uwertura do opery Włoszka w Algierze Gioacchino Rossiniego, którą muzycy wielokrotnie wykonywali i nagrywali pod batutą Menuhina. Za pulpitem dyrygenckim stanie francuski dyrygent i klawesynista, Hervé Niquet, który poprowadzi również kolejny utwór, Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa. Muzyka francuska i współpraca z francuskimi artystami zajmuje niezwykle istotne miejsce w repertuarze orkiestry. Sinfonia Varsovia od ponad 20 lat jest stale obecna na najważniejszych festiwalach muzycznych we Francji, jak La Folle Journée czy Festiwal Pianistyczny w La Roque d'Anthéron.

Po przerwie przed orkiestrą stanie młody amerykański dyrygent, Roderick Cox, ubiegłoroczny laureat prestiżowej The Sir Georg Solti Conducting Award, przyznawanej przez amerykańską The Solti Foundation. W jego interpretacji zabrzmią dzieła klasyków muzyki amerykańskiej – II Essay for Orchestra op. 17 Samuela Barbera oraz Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. Natomiast jedną z najbardziej lubianych przez Sinfonię Varsovię kompozycji, I Symfonię D-dur op. 25 „Klasyczną” Sergiusza Prokofiewa usłyszymy pod batutą niezwykle cenionej dyrygentki, Marzeny Diakun, laureatki m.in. Paszportu Polityki. Zadyryguje ona również ostatnim utworem w programie koncertu – Krzesanym Wojciecha Kilara.

Koncert poprowadzą dwie osoby wyjątkowo silnie związane z Sinfonią Varsovią – Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, na którego zaproszenie Yehudi Menuhin przybył po raz pierwszy do Polski oraz Janusz Marynowski, wieloletni kontrabasista, który od 15 lat jest dyrektorem orkiestry. Ich opowieści przybliżą publiczności barwną historię Sinfonii Varsovii i zdradzą plany na najbliższe lata. W przerwach zobaczyć będzie można również archiwalne zdjęcia orkiestry oraz ilustracje i makiety prezentujące nową siedzibę Sinfonii Varsovii, mieszczącej m.in. największą w Polsce salę koncertową.

Bilety na koncert w cenach 30–110zł dostępne są na old.teatrwielki.pl/bilety oraz na
eventim.pl.

Więcej informacji na www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni koncertu: Polityka, Gazeta Wyborcza Warszawa, CoJestGrane24, polmic.pl


data ostatniej modyfikacji: 2019-02-20 11:23:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności