6 lutego 2019, godz. 19:00, Grochowska 272
Muzyka obydwu Ameryk, Północnej i Południowej, wypełni program drugiego koncertu z serii Sinfonia Varsovia Kameralnie. Temat przewodni rozpoczętego w styczniu cyklu brzmi „Od duetu do oktetu”, zatem w lutym przyjdzie kolej na spotkanie z triem. Utworzą je muzycy Sinfonii Varsovii – Celina Kotz (skrzypce), Jakub Waszczeniuk (trąbka) oraz gościnnie Piotr Spoz przy fortepianie.
Choć klasyczne trio najczęściej kojarzy się z połączeniem skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu, czasem spotkać można także inne trzyosobowe formacje instrumentalne. Podczas drugiego koncertu Sinfonia Varsovia Kameralnie będzie okazja, żeby wysłuchać muzyki przeznaczonej na skrzypce, trąbkę i fortepian.
W repertuarze koncertu 6 lutego o 19:00 znajdą się dwa utwory na ten skład, skomponowane przez kompozytorów amerykańskich. Jako pierwsze zabrzmi Trio na trąbkę, skrzypce i fortepian Erica Ewazena z 1992 roku. Krytycy chwali ten utwór za żywiołową rytmikę i świetne wykorzystanie barw poszczególnych instrumentów. Jednocześnie kompozytor zachowuje wiele elementów charakterystycznych dla amerykańskiej tradycji muzycznej, sięgającej ludowych pieśni czasów kolonialnych.
Podobne wpływy usłyszeć można w kompozycji Jamesa Stephensona Trio sonata na skrzypce, trąbkę i fortepian. Trzyczęściowy utwór z 2001 roku również obfituje w liryczne melodie i wdzięczne, pieśniarskie harmonie. Wyjątkiem jest trzecia część, z podtytułem Devil’s Mischief, czyli Diabelska Psota. Według słów autora, muzyka staje się w niej bardziej „pikantna”, szczególnie w „piekielnej” partii fortepianu.
Zdecydowanie odmienne emocje przyniesie ostatni utwór, słynne Oblivion Astora Piazzolli. Aranżacja na skrzypce, trąbkę i fortepian zachowuje nostalgiczny charakter argentyńskiego tanga, dodając tej muzyce nowych odcieni.
Druga edycja cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie to nie tylko koncerty w siedzibie Orkiestry, przy Grochowskiej 272, ale również bliźniacze wydarzenia w różnych lokalizacjach Warszawy. Każdy, kto nie będzie mógł wziąć udziału w koncercie 6 lutego, będzie miał okazję by posłuchać tego samego programu kilka dni później, 11 lutego o 19:00, na scenie Służewskiego Domu Kultury.
Wstęp na koncert w siedzibie Orkiestry jest wolny. Na koncert w Służewskim Domu Kultury obowiązują darmowe wejściówki, dostępne na www.sdk.waw.pl