2018-11-17

Sinfonia Varsovia na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego

kategoria: festiwale

Urodzinowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego swoim rozmachem przywodzi na myśl ogrom dokonań jubilata. Na świętowanie 85. urodzin mistrza do Warszawy zjadą się artyści, współpracujący z kompozytorem od lat, aby wziąć udział w spektakularnym przeglądzie jego twórczości. Orkiestra Sinfonia Varsovia, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym wystąpi podczas festiwalu dwukrotnie, w tym na finałowym koncercie, dokładnie w dzień jego urodzin.

Tak imponującego święta własnej twórczości nie doczekał za życia chyba żaden z polskich kompozytorów. Bo też i mało jest w historii polskiej muzyki postaci o tak potężnym oddziaływaniu. U progu swoich 85. urodzin Krzysztof Penderecki spotka się w Warszawie z całą plejadą artystów z kraju i zagranicy, aby zaprosić publiczność do wspólnego świętowania w pięciu różnych przestrzeniach. W gronie tym szczególne miejsce zajmuje Sinfonia Varsovia, której Penderecki pełni funkcję dyrektora artystycznego od ponad 15 lat.

Muzycy Sinfonii Varsovii wystąpią podczas drugiego koncertu festiwalu – 17 listopada o godzinie 19:30 w Filharmonii Narodowej. W programie znajdą się dzieła powstałe na przestrzeni blisko 40 lat, pokazując konsekwentną drogę rozwoju języka muzycznego Pendereckiego. Skomponowana w 1980 roku II Symfonia to jeden z pierwszych utworów, w których kompozytor zdecydowanie odciął się od awangardy i zwrócił ku tradycji romantycznej. Stylistyczny eklektyzm stał się jego znakiem rozpoznawczym, prowadząc do powstania wielu ważnych dzieł. Niewątpliwie należą do nich pozostałe dwie pozycje w programie koncertu: II Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” (2002 r.), zadedykowany ofiarom zamachu terrorystycznego na World Trade Center oraz VI Symfonia „Pieśni chińskie” na baryton i orkiestrę z 2016 roku. W Koncercie fortepianowym partię solową wykona litewska pianistka Mūza Rubackytė. W VI Symfonii natomiast pojawi się dwóch solistów, Zen Hu, wirtuoz chińskiego instrumentu smyczkowego erhu, a także niemiecki baryton, Stephan Genz. Za pulpitem dyrygenckim staną kolejno Wojciech Rajski, Sergey Smbatyan i Andres Mustonen.

Finałowy koncert Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego wypełni scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej iście operowym zespołem muzyków. W dzień urodzin mistrza, 23 listopada, wystąpi siedmioro solistów, trzy chóry, trzech dyrygentów i orkiestra Sinfonia Varsovia. Na zaproszenie jubilata do Warszawy przyjedzie Anne-Sophie Mutter, która wykona zadedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy". Kolejnym punktem programu będzie Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę, w którym partie solowe wykonają Frans Helmerson, Ivan Monighetti i Arto Noras. Koncert, a zarazem cały festiwal zwieńczy Dies illa, poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej. W utworze tym połączą swoje siły śpiewacy Chóru Filharmonii Narodowej, Poznańskiego Chóru Kameralnego i Chóru Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu. Wraz z nimi wystąpią soliści – Johanna Rusanen (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran) i Nikolay Didenko (bas). Dyrygować poszczególnymi kompozycjami będą Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, a także Maciej Tworek i sam Krzysztof Penderecki.

Obecność na festiwalu tak wielu znaczących artystów i zespołów z całego świata jest widocznym dowodem uznania, jakim cieszy się Penderecki w środowisku muzycznym. Jednocześnie jego relacje z rodzimymi artystami przyczyniają się do promocji polskiej muzyki na całym świecie. Doskonałym przykładem była wspólna trasa koncertowa Sinfonii Varsovii, Anne-Sophie Mutter oraz Pendereckiego i Tworka po 8 miastach w Chinach. Listopadowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego daje natomiast polskiej publiczności unikalną okazję doświadczenia w jednym miejscu i czasie wszystkiego, za co mistrza podziwia cały świat.


data ostatniej modyfikacji: 2018-11-16 10:56:20
Komentarze
 
Polityka Prywatności